Polacy nie doceniają. Chroni przed zakrzepami, zmniejsza ryzyko raka
Mahlab może brzmieć tajemniczo, gdyż w naszym kraju nie cieszy się popularnością, jest to szalenie popularna przyprawa w krajach Bliskiego Wschodu. Cechuje ją nie tylko wyjątkowy aromat, ale także właściwości zdrowotne.
1. Aromatyczna przyprawa
Mahlab lub mahaleb to serce pestki wiśni wonnej (Prunus Mahaleb). W Polsce roślina nazywana jest antypką i często wykorzystywana jest jako żywopłot. Rodzi czarne owoce o kwaśnym smaku, z których wytwarzane są wina i likiery.
Z serca pestek można natomiast otrzymać aromatyczną przyprawę. Mahlab jest intensywny w smaku, niektórzy porównują go do kombinacji wiśni i migdałów z nutą kwiatów. W kuchni możemy go wykorzystać na wiele sposobów.
Warto wiedzieć, że mahlab nie tylko doda smaku i aromatu do wielu potraw, ale wykazuje także szereg korzyści zdrowotnych. Wszystko dzięki wyjątkowym składnikom zawartym w niepozornych pestkach.
2. Zalety zdrowotne
Przyprawa zawiera wiele związków, które w małych ilościach mogą korzystnie wpłynąć na nasz organizm, w nadmiarze jednak okazują się niezwykle niebezpieczne. Z mahlabem nie należy więc przesadzać.
Nasiona zawierają kumarynę, która wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Może także łagodzić objawy alergii i uspokajać, a nawet zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych.
Mahlab jest też obfity w kwas oleinowy. Ten kwas tłuszczowy korzystnie wpływa na układ krążenia, chroni przed chorobami serca, reguluje ciśnienie oraz obniża poziom złego cholesterolu.
Kwas oleinowy jest silnym antyoksydantem. Chroni komórki przed uszkodzeniami i działaniem wolnych rodników. Podobnie na nasz organizm wpływa kwas linolowy, który też znajdziemy w aromatycznej przyprawie.
3. Mahlab w kuchni
Mimo, że mehlab powinien być stosowany w niewielkich ilościach, wystarczy szczypta, by nadać potrawom wyjątkowy smak i aromat. Umiejętnie wykorzystany może przynieść spektakularne efekty.
Przyprawa doskonale sprawdzi się w wypiekach, niektórzy dodają go nawet do nabiału. Mehlab dobrze też komponuje się z miodem i orzechami, poleca się go do kremowych zup i warzyw.
Najlepiej kupować nasiona w całości i samodzielnie zmielić je w domu. W sproszkowanej postaci mehlab szybko traci swój aromat. Przyprawę należy przechowywać w szczelnym pojemniku.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl