Prezydent schudł na niej 20 kg. Teraz możesz jeść do woli
Trwa sezon na młode warzywa, takie jak marchew, seler, pomidory czy kapusta. Z tych kilku składników można przygotować wyjątkową potrawę. Pełną błonnika i witamin, odżywczą, a przy tym niskokaloryczną.
1. Bomba przeciwutleniaczy, witamin i błonnika
Prosta zupa na bazie kapusty zyskała miano prezydenckiej, bo to właśnie na diecie opierającej się w dużej mierze na tym nietypowym kapuśniaku miał schudnąć były prezydent Aleksander Kwaśniewski. W rozmowie z Faktem sprzed wielu laty wyznał, że schudł aż 20 kg dzięki odpowiedniej dawce ruchu i diecie. Ta była wyjątkowo restrykcyjna, bo opierała się na eliminacji tłuszczu oraz soli, a także kilkunastu innych produktów.
Nie trzeba jednak żadnych restrykcyjnych diet, by cieszyć się z efektów, jakie przyniesie włączenie do jadłospisu zupy z kapusty. Ma szereg zalet – jest lekkostrawna i niskokaloryczna, a przy tym zawiera pokaźną ilość sycącego błonnika oraz witamin, minerałów i pochodzących z warzyw antyoksydantów. Może wspierać trawienie i ułatwiać utratę masy ciała i stanowić element odpowiedniego nawodnienia latem.
Dodatkowo kapusta jest jednym z najzdrowszych warzyw w polskiej diecie. Badania wskazują, że spożywanie jej zaledwie dwa razy w tygodniu aż o jedną trzecią może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Sięganie po warzywo trzy razy w tygodniu może zniwelować to ryzyko nawet o 40 proc. To zasługa sulforafanu, antynowotworowej substancji, jaka znajduje się w warzywach kapustnych.
Dodatek pomidorów w zupie to kolejna dawka antyoksydantów – tym razem likopenu, który wspiera układ sercowo-naczyniowy, a także chroni przed rozwojem nowotworów, w tym raka prostaty czy płuc, nowotworów układu pokarmowego oraz białaczki.
2. Zupa prezydencka. Gotowa w kilka chwil
Choć dieta Aleksandra Kwaśniewskiego zyskała taki rozgłos, że gotowe, mrożone mieszanki warzywne "zupy prezydenckiej" można kupić niemal w każdym sklepie, to teraz warto korzystać ze świeżych warzyw.
Składniki:
- 1 główka młodej kapusty,
- 1-2 młode cebule,
- 6 łodyg selera naciowego,
- 1 mały, młody seler korzeniowy,
- 2-3 papryki (czerwona, zielona i żółta),
- 10 pomidorów świeżych lub 2 puszki pomidorów krojonych,
- świeże zioła: lubczyk, majeranek, bazylia, natka pietruszki,
- 3 łyżki oliwy.
Wykonanie:
- seler naciowy i korzeniowy, cebulę i paprykę pokroić na mniejsze kawałki, kapustę drobno poszatkować,
- warzywa (bez kapusty) zalać trzema litrami zimnej wody i zagotować,
- po 30 minutach, gdy warzywa zmiękną, dodać młodą kapustę i gotować przez kolejne dziesięć minut,
- do zupy dodać sparzone i obrane, pokrojone drobno pomidory lub pomidory z puszki,
- gotować aż pomidory się rozpadną, a następnie do zupy dodać posiekane zioła oraz oliwę.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl