Rabarbar jest dobry na jelita. Uważaj z ilością (WIDEO)
Sezon na rabarbar trwa. Rozpoczyna się już w maju, jeszcze zanim na bazarkach pojawią się truskawki. Rabarbar jest źródłem witamin A, C, E oraz potasu, kwasu foliowego i błonnika. To wszystko sprawia, że wykazuje działanie przeciwzapalne i działa przeciwbólowo.
Jedzenie rabarbaru może pomóc w leczeniu infekcji bakteryjnych atakujących gardło i krtań, takich jak angina czy zapalenie migdałków.
Okazuje się jednak, że spożywanie go ma także pozytywny wpływ na jelita. Dzieje się tak za sprawą obecności dużej ilości błonnika pokarmowego. Dlatego polecany jest szczególnie osobom, które borykają się z chorobami jelit i całego układu pokarmowego.
Witaminy i minerały zawarte w rabarbarze pobudzają perystaltykę jelit i przyspieszają metabolizm. Dzięki temu świetnie wspomaga oczyszczanie przewodu pokarmowego. Zapobiega także powstawaniu zaparć.
Jedzenie rabarbaru wzmaga dodatkowo wydzielanie żółci, dzięki czemu trawienie jest znacznie ułatwione i przebiega dużo sprawniej.
Rabarbar jest nie tylko źródłem witamin i minerałów, ale także antyoksydantów, które chronią organizm przed namnażaniem się wolnych rodników, które są dla nas szkodliwe i mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów.
Niestety nie jest to warzywo, które wszyscy możemy spożywać bez ograniczeń. Przede wszystkim jego działanie na układ pokarmowy może zaszkodzić osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego, ze względu na dużą ilość błonnika.
Ponadto w rabarbarze zawiera się mnóstwo szczawianów, po które nie należy sięgać zbyt często. Mogą one przyczyniać się do wypłukiwania wapnia z kości i prowadzić do uszkodzenia zębów. Mogą też zaburzać wchłanianie żelaza.
Warto wykorzystywać rabarbar do przygotowania kompotów i koktajli, ale tylko raz na jakiś czas.
Zobacz również:
Sprawdź też: Zupa, która może pomóc rozkręcić twój metabolizm
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.