Trwa ładowanie...

Rakotwórcze substancje. Mogą zrujnować wątrobę, nerki i żołądek

Rakotwórcze aflatoksyny znajdują się w zapleśniałej żywności, właśnie dlatego nie można spożywać jedzenia, na którym pojawi się pleśń
Rakotwórcze aflatoksyny znajdują się w zapleśniałej żywności, właśnie dlatego nie można spożywać jedzenia, na którym pojawi się pleśń (Getty Images)

Znajdziemy je nie tylko w produktach, na których widać pleśń. Obecność rakotwórczych aflatoksyn wielokrotnie wykrywano m.in. w zbożach, orzechach, a nawet w przyprawach. Problem w tym, że gołym okiem nie da się ich zauważyć, więc nieświadomie możemy sięgać po skażone produkty.

spis treści

1. Niebezpieczne substancje, których nie widać

Aflatoksyny to substancje produkowane przez grzyby pleśniowe. Zostały zaklasyfikowane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem do grupy pierwszej czynników kancerogennych, czyli najsilniejszych czynników rakotwórczych.

Aflatoksyny znajdują się m.in. w zapleśniałej żywności, właśnie dlatego nie można spożywać jedzenia, na którym pojawi się pleśń - trzeba od razu wyrzucić cały produkt.

Zobacz film: "Myślisz, że sery pleśniowe są niezdrowe? Jesteś w błędzie"

- Są dowody, które potwierdzają działanie rakotwórcze pleśni. Zagrożone są przede wszystkim takie narządy jak: żołądek, wątroba, jelito grube czy nerki -wyjaśniała w rozmowie z WP abcZdrowie Kinga Głaszewska.

Jest możliwe skażenie mięsa i mleka zwierząt, które były karmione paszą zanieczyszczoną aflatoksynami
Jest możliwe skażenie mięsa i mleka zwierząt, które były karmione paszą zanieczyszczoną aflatoksynami (Getty Images)

2. Gdzie możemy znaleźć aflatoksyny?

Problem w tym, że możemy nie zauważyć ich obecności w wielu produktach, po które sięgamy każdego dnia. Zarodniki grzybów mogą być rozniesione przez wiatr lub owady i w ten sposób dostać się do wielu produktów. Wystarczy niewielkie uszkodzenie rośliny, by strzępki grzybów mogły niezauważone przeniknąć do nasion.

Ich rozwojowi sprzyja wysoka temperatura (od 12 do 42 stopni) i duża wilgotność powietrza. Aflatoksyny najczęściej są wykrywane w niewłaściwie przechowywanych zbożach, orzechach, nasionach roślin strączkowych, suszonych owocach i przyprawach.

Jak informuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej "w Polsce zanieczyszczone aflatoksynami są najczęściej produkty pochodzące z importu – orzechy arachidowe i brazylijskie, pistacje, kukurydza i ryż oraz produkty z nich wytwarzane, m.in. masło orzechowe, mąka, ciastka, płatki zbożowe".

3. Jak unikać produktów zawierających toksyczne substancje?

W Unii Europejskiej działa system, który kontroluje poziom aflatoksyn w produktach rolnych i żywności. Dzięki temu udaje ograniczyć ryzyko spożywania produktów skażonych toksycznymi związkami.

Eksperci przypominają, żeby podczas zakupów zwracać uwagę na sposób przechowywania żywności, m.in. czy opakowanie jest szczelnie zamknięte, nie ma śladów uszkodzenia. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej radzi by orzechy, suszone owoce, nasiona roślin strączkowych czy ziarna słonecznika, dyni kupować w opakowaniach jednostkowych. Wskazują też, żeby unikać kupowania takiej żywności wagę, zwłaszcza na różnego rodzaju straganach, czy bazarach - istnieje ryzyko, że takie produkty pochodzą z nieprzebadanych źródeł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze