Recepta na długowieczność? Seniorka zdradza, jak dożyć w zdrowiu stu lat
Energiczna seniorka niedawno świętowała swoje 102. urodziny. Wyznała wtedy, że sekretem jej długiego życia jest herbata, ciastka i lampka sherry od czasu do czasu. Ale to nie są jedyne składniki jej recepty na długowieczność.
1. Tak świętowała 102. urodziny
Dorothy Donegan z okazji 102. urodzin urządziła przyjęcie w Clarendon House Care Home w Allesley. Z tej okazji historią swojego życia postanowiła podzielić się z lokalnymi mediami. Nic dziwnego, że seniorka wzbudziła zainteresowanie – każdy chciał poznać sekret jej długowieczności.
Kobieta powiedziała, że u podstaw tak długiego i szczęśliwego życia znajdowała się jej rodzina – liczne rodzeństwo, ale także kochający rodzice. We wczesnym dzieciństwie, jako mała dziewczynka, Dorothy nie żałowała sobie ruchu. W rozmowie z "Coventry Live" przyznała, że kochała "ganiać za chłopakami po boisku".
Jej ojciec dbał także o to, by za aktywnością fizyczną szła aktywność umysłowa. Dorothy przyznaje, że to właśnie ojciec nauczył ją grać w domino, które seniorka kocha do dziś, podobnie jak inne gry planszowymi. Lubi też czytać gazety i poznawać sekrety brytyjskiej rodziny królewskiej.
Ze śmiechem przyznaje, że za jej długowiecznością stoi coś jeszcze.
- Uwielbiam pić herbatę. Filiżanka gorącej herbaty jest jak nektar – powiedziała.
Opiekunka starszej damy przyznaje, że Dorothy zawsze prosi o kawałek ciasta do herbaty i od czasu do czasu lampkę sherry.
- Po prostu żyj dobrym życiem i dziękuj Bogu za to, co ci dał – kwituje pytana o sekret osiągnięcia sędziwego wieku.
2. To gwarancja długiego i zdrowego życia
Na długość życia składa się wiele czynników, w tym genetycznych, jednak na zdrowie Dorothy miał niewątpliwy wpływ także styl życia i nawyki związane z żywieniem.
Na przykład sherry, rodzaj czerwonego wina, może zawierać resweratrol. To przeciwutleniacz obecny w winogronach, który chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, działa przeciwwirusowo i przeciwzapalnie.
Przeciwutleniacze i flawonoidy są też obecne w herbacie – działają przeciwstarzeniowo, wzmacniają naczynia krwionośne i obniżają poziom cholesterolu, zapobiegając m.in. groźnym schorzeniom układu sercowo-naczyniowego. Najnowsze wyniki badań wskazują, że codzienne spożywanie nawet sześciu filiżanek czarnej herbaty może mieć zbawienny wpływ na zdrowie.
Podstawą długiego życia jest oczywiście aktywność fizyczna, a także – umysłowa. Badania nad chorobami neurodegeneracyjnymi wskazują, że "trening" mózgu może opóźnić pojawienie się demencji nawet o kilka lat.
Nic więc dziwnego, że w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i umysłowej Dorothy nie przeszkadzał nawet kawałek ciasta do codziennej filiżanki herbaty.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl