Trwa ładowanie...

Robisz już przetwory na zimę? Jeden błąd i zamienią się w truciznę

Avatar placeholder
Bianka Koralewska 29.08.2024 14:10
Domowe przetwory pod lupą. Jeden błąd i zamienią się w truciznę
Domowe przetwory pod lupą. Jeden błąd i zamienią się w truciznę (Getty Images)

Ruszył sezon na kiszone i marynowane ogórki, domowe dżemy, konfitury i przeciery. Zgodnie z tradycją wielu z nas będzie chciało zamknąć w słoikach smaki lata. Nie zawsze to się udaje, a w niektórych przypadkach może nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia. Sanepid ostrzega.

spis treści

1. Szkodliwa pleśń. Naraża na raka i parkinsona

Niewłaściwie przygotowane lub zabezpieczone przetwory czy wreszcie zły dobór produktów może sprawiać, że otwarty zimową porą słoik będzie pokryty kożuchem pleśni. Zresztą już nawet niewielka jej ilość stanowi zagrożenie dla zdrowia. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy spożywać zepsutej żywności, tym bardziej nie wolno odkrawać spleśniałej części.

Niektóre gatunki tych grzybów wydzielają szkodliwe mykotoksyny, które uszkadzają wątrobę i nerki. Pleśnie posądza się również o alergie, problemy z układem pokarmowym i oddechowym. Badania powiązały narażenie na toksyny pleśni z białaczką.

Zobacz film: "Najlepszy sposób na kiszone ogórki"

Z kolei analizy amerykańskich naukowców z Rutgers University w New Jersey i Emory University w Gruzji dowodzą, że mogą też sprzyjać chorobie neurodegeneracyjnej - parkinsonowi. Zdaniem badaczy odpowiada za to obecny w pleśniach związek, 1-okten-3-ol, "alkohol grzybowy", który zakłóca działanie genów odpowiedzialnych za dopaminę.

2. Bezpieczne przetwory. GIS radzi

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że bezpieczeństwo domowych przetworów zaczyna się już od momentu wyboru produktów. Kupując warzywa i owoce, warto sięgać po te, które są świeże i nie ma nich żadnych oznak psucia się. Po drugie, przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie wyszorować warzywa lub owoce.

Jak przygotować domowe przetwory, by były bezpieczne dla zdrowia?
Jak przygotować domowe przetwory, by były bezpieczne dla zdrowia? (Pixabay)

"Myj ręce tak często, jak to możliwe, w szczególności przed rozpoczęciem pracy oraz przed kontaktem z żywnością. Utrzymuj w czystości sprzęt oraz powierzchnie robocze kuchni. Usuń z powierzchni roboczych zbędne przedmioty" - radzi Sanepid.

GIS zaleca, by do przetworów wybrać szklane słoiki z wieczkami twist-off, które są fabrycznie nowe lub słoiki typu wek czy butelki ze szkła. To kolejny krok, który zmniejsza ryzyko rozwoju patogennych pleśni czy bakterii w żywności.

Gotowe przetwory należy szczelnie zamknąć wyparzoną nakrętką lub też poddać je pasteryzacji. Można zagotować słoiki w garnku z wodą lub też wstawić do piekarnika i rozgrzać go do 180 stopni Celsjusza na pięć minut.

"W przypadku przetworów owocowych/warzywnych, soków zalecana jest pasteryzacja. Polega na zahamowaniu lub zniszczeniu wzrostu drobnoustrojów oraz enzymów przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych i wartości odżywczej przetworów".

Wszystko te działania mają jeden cel: nie dopuścić do psucia się przetworów i namnażania się szkodliwych pleśni oraz bakterii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze