Trwa ładowanie...

Mają działanie antynowotworowe. Najlepszy okres, by zrobić z nich przetwory

Avatar placeholder
25.09.2023 08:11
Mają działanie antynowotworowe. To najlepszy okres, by zrobić z nich przetwory
Mają działanie antynowotworowe. To najlepszy okres, by zrobić z nich przetwory (Getty Images)

Jesień to idealny okres na przygotowanie przetworów z winogron hodowanych w Polsce. Owoce doskonale sprawdzą się jako składnik dżemów i soków. Winogrona nie tylko świetnie smakują, ale też mają silne właściwości antyoksydacyjne, czyli wymiatają z organizmu wolne rodniki odpowiedzialne m.in. za rozwój chorób nowotworowych.

spis treści

1. Dlaczego warto sięgać po winogrona?

Winogrona były znane i doceniane już 5 tys. lat p.n.e. W zależności od odmiany owoce winorośli mogą mieć barwę żółtą, zieloną, czerwoną lub fioletową. Świeże owoce zawierają m.in. potas, fosfor, wapń, magnez, pektyny, garbniki oraz witaminy z grupy B, witaminę C i A oraz karoten.

Winogrona należą też do nielicznych owoców dostarczających organizmowi jodu, którego niedobór może prowadzić do zaburzeń pracy tarczycy.

Zobacz film: "Właściwości zdrowotne domowego wina z winogron"

Kaloryczność jest uzależniona od rodzaju odmiany owoców, 100 gram zielonych winogron dostarcza ok. 69 kalorii, a czerwonych - 67.

Winogrona, zwłaszcza czerwone, są cennym źródłem polifenoli. Są cenione ze względu na działanie przeciwzapalne i antymutagenne
Winogrona, zwłaszcza czerwone, są cennym źródłem polifenoli. Są cenione ze względu na działanie przeciwzapalne i antymutagenne (Adobe Stock)

2. To największy atut tych owoców

Winogrona są jednymi z najcennejszych, naturalnych przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia się organizmu, pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi oraz działają antynowotworowo. W jednym z badań opublikowanych na łamach "Clinical Cancer Research" wykazano m.in., że ekstrakt z nasion winogron może wspierać organizm w walce z białaczką.

Czerwone winogrona zawierają m.in. resweratrol - to jeden z polifenoli, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe i pomaga wygaszać stany zapalne. Jak informuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, zaobserwowano, że osoby spożywające produkty bogate w polifenole, w tym m.in. winogrona, borówki, rzadziej chorują nowotwory jelita grubego, prostaty, piersi, przełyku i żołądka.

3. Przepis na dżem z winogron

Najwięcej właściwości odżywczych mają oczywiście świeże owoce, ale zimą warto wzmacniać organim również korzystająć z przetworów na ich bazie. Odmiany winogron hodowane w Polsce doskonale sprawdzą się jako składnik soków i dżemów.

Składniki dżemu z winogron:

  • 1 kg winogron,

  • 600-700 g cukru,

  • sok z 1 cytryny,

  • 1 laska wanilii.

Przygotowanie:

Owoce trzeba najpierw umyć i usunąć z nich szypułki. Opcjonalnie można pozbyć się też pestek, ale to już bardziej karkołomne wyzwanie. Do garnka wrzucamy winogrona, cukier, nasiona wanilii i gotujemy wszystko na małym ogniu, co jakiś mieszając - do czasu aż dżem uzyska pożądaną konsystencję.

Kiedy dżem będzie odpowiednio gęsty, dodajemy sok wyciśnięty z cytryny i całość dokładnie mieszamy. Gotowe.

Na koniec gorący dżem przekaładamy do wyparzonych lub wypieczonych wcześniej słoików, zakręcamy i pasteryzujemy lub pozostawiamy do wystygnięcia, bez pasteryzacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze