Trwa ładowanie...

Święta wielkanocne bez nich nie istnieją. Oto najgorszy duet - z tym nigdy nie łącz jajek

 Karolina Rozmus
24.03.2023 16:23
Niektóre połączenia mogą być niekorzystne dla zdrowia
Niektóre połączenia mogą być niekorzystne dla zdrowia (Getty Images)

Statystyczny mieszkaniec Polski zjada około 156-157 jaj rocznie. I dobrze, bo jajka stanowią wzorcowy model białka, są kopalnią witamin oraz minerałów i służą naszemu zdrowiu. Jednak ich wartość spada, jeśli nieostrożnie połączymy je z pewnymi produktami spożywczymi.

spis treści

1. Czy jajka są zdrowe?

Lubimy jeść jajka, a pod względem produkcji Polska plasuje się na trzeci miejscu w Europie. Do rekordzistów światowych nam jednak daleko – zarówno w produkcji, jak i konsumpcji. Japończycy zjadają aż 400 jajek rocznie, następne w kolejności są: Izrael oraz Chiny.

Przez długi czas jajka niesłusznie oskarżano o to, że mogą w nadmiarze szkodzić zdrowiu – podnosić zły cholesterol, przyczyniając się do miażdżycy i chorób serca. Pacjentów z hipercholesterolemią, a nawet cukrzycą zachęcano do całkowitej eliminacji jaj z diety.

Dziś wiemy, że jajka to samo zdrowie. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią o dziesięciu tygodniowo, a organizacja American Heart Association (AHA) całkowicie wycofała się z określania limitu spożycia jaj.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"
Zdaniem WHO można spożywać nawet dziesięć jaj tygodniowo
Zdaniem WHO można spożywać nawet dziesięć jaj tygodniowo (Pixabay)

Nic dziwnego, bo jajko zawiera wzorcowy model białek, a także wszystkie witaminy poza jedną – nie zawiera witaminy C. Jest za to źródłem fosforu, wapnia, sodu, żelaza, magnezu, miedzi, cynku czy selenu.

2. Jedz, ale uważaj. Z tym nie łącz jajek

Ponieważ nie zawierają witaminy C, warto jajka spożywać w towarzystwie dużej ilości warzyw, takich jak ogórek, pomidor czy papryka, a nawet szczypiorek czy cebula. Jaja są świetnym źródłem białka, więc w połączeniu z bogatymi w witaminę C warzywami stanowią kompletny, pełnowartościowy posiłek.

A z czym lepiej jajek nie łączyć? Unikajmy:

  • masła, majonezu i śmietany – choć trudno wyobrazić sobie lepsze połączenie niż jajecznica na maśle czy jajko na twardo z sosem majonezowym, to w ten sposób tworzymy bombę kaloryczną – na jedno jajko w majonezie przypada nawet 300 kcal; w dodatku takie danie obfituje w kwasy tłuszczowe nasycone, których spożycie należy ograniczać do minimum,
  • ryb – pasta jajeczna z wędzoną rybą czy jajka faszerowane pastą rybną to przysmak wielu Polaków, ale mało kto wie, że jeden rodzaj białka znajdującego się w jajku – awidyna – utrudnia wchłanianie witaminy B7, w którą obfitują tłuste ryby,
  • ziemniaków i ryżu – ryżowa sałatka jajeczna lub klasyk polskiej kuchni, czyli sałatka jarzynowa - nie są najlepszym wyborem dla naszego zdrowia, bo w ten sposób ograniczamy wchłanianie żelaza i wapnia z jajek do organizmu, w dodatku w sałatce znajdziemy też majonez, który sprawia, że całość staje się kaloryczną bombą,
  • sera i wędlin – to produkty ciężkostrawne, które w towarzystwie jajka mogą nadmiernie obciążać układ pokarmowy, co więcej - cała trójka jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, które w nadmiarze przyczyniają się do chorób układu krążenia,
  • owoców – jajka z owocami to wbrew pozorom typowe połączenie – wystarczy pomyśleć o biszkopcie, naleśnikach czy ciastach; wielu dietetyków uważa, że połączenie węglowodanów prostych z białkiem może być dla układu pokarmowego wyzwaniem i powodować przykre dolegliwości.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze