Szałwia muszkatołowa - skład, dawkowanie, sposób użycia i właściwości
Szałwia muszkatołowa to roślina o małych różowych, lawendowych lub białych kwiatach. Ma wyrazisty aromat i wiele cennych właściwości prozdrowotnych, które doceniają zwolennicy medycyny naturalnej. Szałwia jest stosowana w kuchni, lecznictwie, aromaterapii i przemyśle kosmetycznym. Jak stosować szałwię muszkatołową?
1. Co to jest szałwia muszkatołowa?
Szałwia muszkatołowa to roślina zielna z rodziny jasnotowatych, pochodzi z północnej części basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie rośnie na terenie Europy Południowej i Środkowej, poprzez Azję i Pakistan.
Szałwia jest najczęściej spotykana nad wodą, na wzgórzach, a także w lasach liściastych i iglastych. Roślina ma wyjątkowy aromat, jest hodowana w celach leczniczych, ozdobnych i przyprawowych.
Osiąga około 1 metr wysokości, ma niewielkie lawendowe, różowe lub białe kwiaty, jest pokryta gruczołami, które wytwarzają olejek eteryczny o ziemisto-kwiatowym aromacie, który cieszy się ogromną popularnością w medycynie naturalnej i aromaterapii.
2. Skład szałwii muszkatołowej
Składniki odpowiedzialne za działanie szałwii muszkatołowej znajdują się przede wszystkim w olejku eterycznym, w skład którego wchodzi: cedren, nerolidol, linalol, tujon, borneol, cymen, mircen oraz sklareol. Roślina zawiera również:
- garbniki,
- karoten,
- karnozol,
- flawonoidy,
- witaminy A, B1, C, P,
- wapń,
- cynk,
- potas,
- magnez,
- żywice,
- kwasy organiczne,
- białko,
- nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6.
3. Dawkowanie i sposób użycia szałwii muszkatołowej
Szałwia muszkatołowa ma wspaniały aromat, który wzbogaca wiele różnych dań. Przyprawę warto dodawać do sosów, zup, potraw mięsnych i pieczonych warzyw, należy jednak używać ją w niewielkich ilościach, by nie nadała daniu goryczy. Roślina świetnie pasuje do mięty, majeranku, natki pietruszki, oregano i bazylii, może służyć również do aromatyzowania alkoholi.
Można przygotować herbatę z szałwii, korzystając z ziela ciętego lub mielonego. W pierwszym przypadku wystarczy zalać 1-2 łyżeczki ziela szklanką wrzątku i parzyć przez kwadrans pod przykryciem.
Natomiast ziele mielone dawkujemy po pół łyżeczki, zalewamy gorącą wodą i odstawiamy do zaparzenia, pijemy razem z drobinkami 1-3 razy dziennie. Do pobudzenia apetytu napar z szałwii muszkatołowej pijemy pół godziny przed posiłkiem, w innych przypadkach w przerwach między posiłkami, płyn można stosować także jako płukankę do gardła.
Olejek z szałwii muszkatołowej nadaje się do inhalacji, stosowany jest też do past do zębów, win czy perfum. Suszone liście i kwiaty można dodawać do potraw i soków, pamiętając, by nie użyć więcej niż 1 łyżeczki suszu.
Z szałwii produkowana jest też nalewka do płukania jamy ustnej.
4. Właściwości szałwii muszkatołowej
Szałwia muszkatołowa to niezwykle cenna roślina, która ma niezwykle pozytywny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie:
- pozytywnie wpływa na trawienie,
- zwiększa apetyt,
- łagodzi objawy menstruacji i menopauzy,
- ma korzystny wpływ na kobiecą gospodarkę hormonalną,
- działa wykrztuśnie i ułatwia oddychanie,
- wspiera układ nerwowy: poprawia nastrój, uspokaja i relaksuje,
- spowalnia starzenie się organizmu,
- ma właściwości przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, antyskurczowe i antyseptyczne,
- zmniejsza potliwość,
- przeciwdziała rozwojowi bakterii i grzybów,
- wspomaga leczenie zapalenia gardła i anginy, biegunki i infekcji dróg oddechowych,
- pozytywnie wpływa na stan nerek, żołądka i układu moczowego,
- zmniejsza ilość mleka u matek odstawiających dziecko od piersi,
- leczy pleśniawki, trudno gojące się rany i redukuje krwawienie dziąseł.