Taki kolor bananów zdradza, że są pełne toksyn. Lepiej nie jeść
Banany, choć bogate w cukier, są przede wszystkim cennym źródłem potasu, ale też witamin A, C czy błonnika. Wiele osób nie ma jednak pewności, czy poziom dojrzałości banana, a także przebarwienia na jego skórce mają wpływ na zdrowie.
1. Banan dla zdrowia
Prozdrowotny wpływ bananów ma swoje źródło przede wszystkim w dużych ilościach potasu, który odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej, a także na funkcjonowanie układu nerwowego.
Ponadto, potas korzystnie wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego, chociaż nie oznacza to, że jedzenie nieograniczonych ilości bananów jest wskazane dla osób z nadciśnieniem, które często wynika z nadwagi, otyłości i niewłaściwej diety.
2. Czy wolno jeść brązowe i zielone banany?
Skórki bananów ciemnieją na skutek utleniania i dojrzewania: od ciemnozielonych, zupełnie niedojrzałych, przez jasnożółte, aż po ciemnobrązowe.
Prof. Sven-David Mueller, ekspert ds. żywienia, na łamach magazynu FITBOOK, wyjaśnia, czy są jakieś istotne różnice w bananach o różnym kolorze.
Jak mówi, brązowiejąca skórka to także efekt zachodzącej fermentacji w owocu, jednak, jeśli banan posiada tylko kilka brązowych plamek, nie ma żadnych przeciwskazań do spożycia. Nie zmienia się także zawartość minerałów takich jak potas czy magnez, niezależnie od stopnia dojrzałości banana. Może jednak zajść zmiana w ilości błonnika pokarmowego – im owoc bardziej dojrzały, tym mniej go zawiera, a co za tym idzie, ogranicza swoje działanie na korzyść pracy układu pokarmowego.
Ekspert zaznacza, że nie powinno się spożywać bananów, które zbrązowały także w środku (czyli sam owoc rozpoczął proces fermentacji), a także zupełnie niedojrzałych, zielonych bananów, ponieważ mogą one spowodować problemy trawienne i nadal mogą zawierać groźne toksyny, które są neutralizowane dopiero w procesie dojrzewania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl