Tanie, a trzustka je uwielbia. Chronią ją przed rakiem
Trzustka, choć jest niewielkim organem o wadze zaledwie 100 gram, odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie. Głównym zadaniem trzustki jest dostarczanie enzymów trawiennych do jelita cienkiego, co jest niezbędne w procesie trawiennym. Co więcej, organ ten produkuje także hormony regulujące poziom cukru we krwi: insulinę i glukagon.
1. Ochrona trzustki poprzez dietę
Choroby trzustki grożą jej dysfunkcjami, nawet do stopnia całkowitego zaprzestania funkcjonowania. Na utrzymanie zdrowia tego narządu ma jednak duży wpływ dieta. Oto sześć pokarmów szczególnie pożytecznych dla tego organu.
1.1. Czosnek
Czosnek jest znany z silnych właściwości antybakteryjnych oraz przeciwzapalnych, a także ze stymulowania procesów trawiennych. Jest szczególnie pomocny w regulacji poziomu cukru we krwi przez stymulowanie produkcji insuliny przez trzustkę.
Według badań, substancje zawarte w czosnku mogą także obniżać ryzyko zachorowania na raka trzustki. Specjaliści od żywienia radzą, by w celu profilaktyki codziennie włączać do diety dwa ząbki czosnku. Warto jednak nadmienić, że osoby zmagające się z przewlekłym zapaleniem trzuski powinny czosnku unikać, między innymi ze względu na to, że sprzyja on powstawaniu wzdęć.
1.2. Cytryna
Cytryna posiada właściwości antyseptyczne, ale dzięki dość wysokiej zawartości witaminy C, wspiera także pracę układu odpornościowego. Dodatkowo, produkty kwaśne tak jak cytryna czy kiwi stymulują produkcję enzymów trawiennych, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie trzustki.
Aczkolwiek - w przypadku wystąpienia zapalenia trzustki, zaleca się unikać cytryny ze względu na duże zawartości kwasów stymulujących aktywność gruczołów trawiennych.
1.3. Warzywa kapustne
Do kategorii warzyw kapustnych zalicza się brokuły, brukselkę, kalafior, jarmuż, kalarepę i różne gatunki kapusty. Są one niskokaloryczne, lecz bogate w składniki odżywcze.
Warto jednak pamiętać, że konsumpcja tych warzyw jest polecana przede wszystkim profilaktycznie, zanim trzustka zacznie sprawiać problemy. W przypadku zdiagnozowania nieprawidłowości w pracy organu, sugerowana jest dieta lekkostrawna, unikająca produktów powodujących wzdęcia, takich jak kapusta.
1.4. Oregano
Oregano jest bogate w naturalne przeciwutleniacze. Badania na zwierzętach ujawniły, że może ono spowalniać aktywność amylazy trzustkowej - enzymu odpowiedzialnego za trawienie pożywienia. Ponadto, oregano może obniżać poziom cukru we krwi, co zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy.
1.5. Tofu
Tofu jest doskonałym źródłem białka o niskiej zawartości tłuszczu, stanowiąc zdrową alternatywę dla tłustych mięs, które mogą negatywnie wpływać na trzustkę. Tofu wspiera regenerację układu pokarmowego i zabezpiecza trzustkę przed uszkodzeniami. Może być bezpiecznie spożywane przez osoby cierpiące na zapalenie tego organu.
1.6. Mniszek lekarski
Napar z liści mniszka lekarskiego sprzyja prawidłowej pracy trzustki. Składnik ten ułatwia trawienie przez stymulowanie produkcji soków trawiennych i pomaga w eliminacji toksyn z organizmu. Badania wykazały, że ekstrakt z mniszka może pomóc także w redukcji stanu zapalnego trzustki i jej obrzęku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Wyślij nam przez dziejesie.wp.pl