Trwa ładowanie...

Tęczowy nalot na herbacie? Wyjaśniamy, czy trzeba ją wylać

 Paula Jakubasik
06.05.2024 12:42
Nalot na herbacie. Czy taki napój może zaszkodzić?
Nalot na herbacie. Czy taki napój może zaszkodzić? (Getty Images)

Dziwna warstwa na powierzchni herbaty, przypominająca szkiełko lub tęczową taflę, może wywoływać niepokój u niektórych osób. Z czego wynika to nietypowe zjawisko i czy picie napoju z osadem jest bezpieczne dla zdrowia?

spis treści

1. Tęcza na herbacie

Herbata to niezwykle popularny napój, który nie służy wyłącznie do rozgrzewania się w chłodne dni. Niektórzy preferują owocowe kompozycje, inni z kolei wybierają delikatną zieloną lub tradycyjną czarną herbatę. Na tej ostatniej często pojawia się charakterystyczny tęczowy osad.

Po zaparzeniu herbaty w kubku lub filiżance pojawia się niekiedy specyficzna powierzchniowa warstwa, która przybiera barwy tęczy. Niektórym może przypominać benzynę rozlaną na tafli wody. Co powoduje to zjawisko?

Zobacz film: "Właściwości herbaty z dzikiej róży"

Podczas zalewania herbaty wrzątkiem zachodzi reakcja polifenoli (substancji obecnych w herbacie) z węglanem wapnia, który znajduje się w wodziej. W rezultacie powstaje mieszanina organicznych związków herbacianych z węglanem wapnia i innymi solami.

Im twardsza woda, tym zjawisko jest bardziej wyraźne. Niemniej jednak nie jest to nic szkodliwego i można bez obaw spożywać taką herbatę.

Osoby, które wolałyby delektować się napojem bez tęczowego osadu powinny korzystać wyłącznie z uprzednio przefiltrowanej wody. Tęczową warstwę zmniejsza również zawartość kwasu cytrynowego.

2. Dlaczego herbata się pieni?

Kolejną ciekawostką związaną z procesem parzenia herbaty jest to, że czasami napój ten może się pienić. Jednym z powodów jest obecność organicznych substancji, saponin, które naturalnie występują w liściach herbaty.

Drugim czynnikiem, który wpływa na to zjawisko jest sposób zalewania. Chociaż może to wydawać się trywialne, istotne jest, z jakiej wysokości wlewa się wodę do kubka. Jeśli robimy to chaotycznym strumieniem z wysoka, wtłaczamy większe ilości powietrza do napoju, co może spowodować delikatne spienienie. Nie bez znaczenia jest również rodzaj liści, drobne lub skręcone kawałki zawierają więcej powietrza.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze