Trwa ładowanie...

Ten składnik wpływa na agresję. Na jego niedobór cierpią przestępcy

 Katarzyna Prus
17.06.2024 07:28
Ten składnik wpływa na agresję. Na jego niedobór cierpią przestępcy
Ten składnik wpływa na agresję. Na jego niedobór cierpią przestępcy (Adobe Stock )

Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą obniżyć poziom agresji nawet o 28 proc. Naukowcy odkryli też, że na ich niedobór często cierpią przestępcy.

spis treści

1. Kwasy omega-3 mają wpływ na agresję

Dieta ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie, a niedobór konkretnych składników może prowadzić nawet do zmian w zachowaniu. Świetnym przykładem są kwasy omega-3. Okazuje się, że ich niedobór zwiększa skłonność do agresji oraz impulsywnych zachowań. Do takich wniosków doszli autorzy badania, które trafiło na łamy czasopisma "Aggression and Violent Behavior".

Naukowcy z University of Pennsylvania w swojej metaanalizie opierali się na blisko 30 badaniach dotyczących wpływu suplementacji kwasów omega-3 na agresję (objęły one łącznie 3918 osób w wieku od 16 do 60 lat).

Niedobór kwasów omega-3 może wpływać na agresję
Niedobór kwasów omega-3 może wpływać na agresję (Getty Images)
Zobacz film: "Ryby bogate w kwasy omega-3"

Okazało się, że w krótkoterminowej perspektywie działanie kwasów omega-3 może wpłynąć na spadek poziomu agresji nawet o 28 proc..

Następnym krokiem ma być więc sprawdzenie, czy podobny efekt będzie można też obserwować w dłuższej perspektywie. Co ciekawe, już wcześniejsze badania wykazały, że niedobory konkretnych składników, w tym kwasów omega-3, są charakterystyczne dla przestępców.

Potwierdziły to eksperymenty dietetyczne prowadzone w więzieniach, w ramach których osadzeni oprócz standardowych posiłków dostawali przez kilka miesięcy m.in. kwasy omega-3. W jednym z brytyjskich więzień zanotowano spadek aktów przemocy aż o 37 proc..

2. Kluczowy składnik zdrowej diety

Kwasy omega-3 (kwas eikozapentaenowy (EPA), kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas alfa-liponowy (ALA)) to jeden z kluczowych składników, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Pomagają zachować sprawność mózgu i funkcji poznawczych, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, m.in. choroby Alzheimera.

Ponadto, obniżają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, mogą pomóc w kontroli ciśnienia krwi, przeciwdziałają miażdżycy, a także chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Co istotne, kwasy omega-3 nie są produkowane w naszych organizmach, więc muszą być regularnie dostarczane z pożywieniem. Znajdziemy m.in. w: rybach (np. śledzie, makrele, łosoś) owocach morza, nasionach chia, siemieniu lnianych, orzechach włoskich, pestkach dyni, oliwie z oliwek, oleju lnianym, * dobrej jakości oleju rzepakowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze