Turyści wybrali najlepsze dania naszego kraju. Niejeden Polak będzie w szoku
Gołąbki, kotlety schabowe czy wędzona kiełbasa i rosół to kultowe dania kuchni polskiej, ale czy najbardziej cenione przez zagranicznych turystów? Ten ranking dla niejednego Polaka może być szokujący.
1. Słodki przysmak na pierwszym miejscu
Taste Atlas to strona internetowa, rodzaj przewodnika turystycznego przez kuchnie całego świata. Można tam znaleźć przepisy na lokalne smakołyki, recenzje krytyków kulinarnych czy rozmaite rankingi. Pisaliśmy o nich kilkukrotnie, m.in. wspominając, że polski żurek znalazł się w ścisłej czołówce najsmaczniejszych zup na świecie.
Najnowsze zestawienie odsłania najsmaczniejsze, zdaniem podróżników z różnych regionów świata, polskie potrawy. Pierwsza dziesiątka potraw, z których Polacy powinni być dumni, może zdumiewać. Nie ma na niej polskich wędzonek, rosołu czy kotletów schabowych.
Na pierwszym miejscu, z oceną 4,5 gwiazdek na 5 możliwych, uplasowały się pączki. Smażone tradycyjnie na rozgrzanym smalcu kule z drożdżowego ciasta, wypełnione powidłami lub konfiturą to przysmak, którego nie tylko Polacy nie potrafią sobie odmówić. Autorzy rankingu opisują je jako kuzynów austriackich krapfen. Jak wyjaśniają, pączki są "czymś więcej, niż słodka przekąska".
Drugi deser, który został uhonorowany przez Taste Atlas, to sernik, a ostatnie miejsce na podium zajęło inne danie, które również zawiera twaróg. To ruskie pierogi.
2. Turyści zdecydowali. Możemy być dumni z tych potraw
W pierwszej piątce zaraz za pierogami znalazły się kołduny, małe pierożki, "wypełnione mieloną wieprzowiną, wołowiną, kurczakiem, twarogiem lub grzybami, które stanowią doskonały wybór na lunch".
Taste Atlas docenił także mniej znany nawet Polakom produkt. To redykołka, ser wytwarzany z półtłustego mleka owczego na Podhalu. Nazwa "redyk" oznacza wyjście pasterzy ze stadami owiec na wypas na górskich halach.
Na liście top 10 najsmaczniejszych polskich dań i produktów kolejno znalazły się także:
żurek,
bundz,
gołka,
zapiekanka,
szarlotka.
Taste Atlas przypomina pochodzenie zapiekanki - najsłynniejszej polskiej przekąski, którą dziś zaliczylibyśmy do kategorii street food.
"Ta przekąska, której początki sięgają lat 70. XX wieku, powstała w czasach, gdy w komunistycznej Polsce trudno było zdobyć nawet najbardziej podstawowe składniki, a ludzie musieli myśleć, jak najlepiej wykorzystać to, co mieli pod ręką" - czytamy na stronie internetowej Taste Atlas.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl