Uderza w raka. Naukowcy odkryli nowy, antynowotworowy potencjał
Badacze wzięli pod lupę niezwykły produkt, określany dziś hitem medycyny naturalnej i prawdziwym superfood. Okazuje się, że do listy jego niezwykłych właściwości prozdrowotnych może dołączyć działanie antyrakowe.
1. Czarny czosnek w walce z rakiem prostaty
Ciemna, pomarszczona główka, w której kryją się czarne, miękkie ząbki czosnku. Wygląda jak zepsuty, ale nic bardziej mylnego. Czarny czosnek powstaje w wyniku długotrwałego procesu poddawania białego czosnku wysokiej temperaturze i wilgotności. W efekcie nabiera on charakterystycznego wyglądu, smaku i zapachu, ale przede wszystkim zyskuje szereg prozdrowotnych właściwości.
Naukowcy z Uniwersytetu i Instytutu Badawczego w Kordobie i miejskiego Instytutu Badań Biomedycznych Maimónides (IMIBIC) sprawdzili, jak działa ekstrakt z czarnego czosnku na modele ludzkich komórek raka prostaty. Okazało się, że wyciąg ze sfermentowanego czosnku działa silnie przeciwzapalnie.
- Testowany ekstrakt jest w stanie zmniejszyć różne parametry agresywności guza, w tym proliferację komórek. Odkryliśmy również, że nie wpływa to na zdrowe komórki prostaty - mówi Antonio J. Montero, jeden z autorów pracy, której wyniki ukazały się na łamach "Nutrients".
2. Chroni przed nadciśnieniem i wysokim cholesterolem
Jeden z badaczy, fizjolog i immunolog Raúl M. Luque przyznaje, że czarny czosnek może stanowić nadzieję w szczególności dla pacjentów zagrożonych ciężkim przebiegiem choroby. Na razie do wyników analizy naukowcy podchodzą z dużą dozą ostrożności, ale planują kolejną fazę badań, tym razem z udziałem ludzi.
Choć na lek na bazie czarnego czosnku na pewno trzeba będzie długo poczekać, to nic nie stoi na przeszkodzie, by produkt ten włączyć do codziennej diety. Dzięki procesowi fermentacji czarny czosnek zawiera więcej przeciwutleniaczy niż czosnek świeży.
Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, może więc wspierać układ odpornościowy w sezonie infekcyjnym. Badania dowiodły również, że czarny czosnek wspomaga normalizowanie ciśnienia tętniczego krwi, może też podnosić poziom "dobrego" cholesterolu. Jest nieodzownym wsparciem dla układu pokarmowego, bo stymuluje produkcję enzymów trawiennych.
Jak stosować czarny czosnek? Nic prostszego, bo można go z powodzeniem dodawać do wielu potraw, marynat do mięs, zup, makaronów czy past kanapkowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl