Ulga dla cierpiącej wątroby. Pomogą po świątecznym przejedzeniu
Świąteczne biesiadowanie może mieć fatalne skutki dla wątroby. Po takim obciążeniu, trzeba jej pomóc, by znowu mogła pracować na pełnych obrotach. Zamiast kolejnej porcji tłustego mięsa i sałatki z majonezem, na talerzu powinny pojawić się warzywa. Co jeszcze pomoże w takim detoksie?
1. Zielona herbata i napary
Wątroba pełni wiele istotnych funkcji w organizmie: odpowiada za usuwanie toksyn (np. alkohol czy resztki leków), a także magazynowanie witamin A, B12 i D oraz żelaza. Ponadto produkuje żółć, niezbędną w procesie trawienia tłuszczów.
Ten kluczowy gruczoł ma unikalną zdolność do regeneracji, ale nadmiar tłustych potraw, smażonego jedzenia, słodyczy, ktorych nie brakuje na świątecnym stole, może ją wykończyć.
Dlatego warto sięgnąć po naturalne "oczyszczacze", a jest ich całkiem sporo. Pomgą na pewno ziołowe napary i zielona herbata.
Najlepszym ratunkiem dla wątroby będzie napar z ostropestu plamistego. Swoje właściwości zawdzięcza on sylimarynie, która m.in. pomaga w regeneracji komórek wątrobowych, redukuje procesy włóknienia, działa żółciotwórczo i przeciwcholesterolowo.
Wątrobę wspomogą także napary z mniszka lekarskiego czy babki płesznik.
Z kolei zielona herbata działa przeciwzapalnie na komórki wątroby i ma zdolność do regulowania wydzielania żółci.
Ponadto, to doskonały środek na zbyt wysoki cholesterol, a zawarte w niej katechiny są silnymi przeciwutleniaczami, które pomagają oczyszczić organizm.
2. Buraki i warzywa liściaste
Wątroba będzie również wdzięczna za porcję warzyw. Szczególnie pomocne są buraki i warzywa liściaste.
Buraki to źródło żelaza, które nie tylko odgrywa kluczową rolę w metabolizowaniu cholesterolu, ale też pomaga w eliminacji toksyn z wątroby. Z kolei zawarty w nich beta-karoten naturalnie stymuluje i wspiera prawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu.
Warzywa liściaste, jak szpinak, jarmuż czy rukola wpływają na kontrolę produkcji żółci, a zawarty w nich chlorofil pomaga neutralizować metale ciężkie i toksyny środowiskowe (np. chemikalia czy pestycydy).
3. Cytrusy i awokado
Grejpfruty, limonki i cytryny to owoce bogate w witaminę C i inne antyoksydanty. Codzienne picie szklanki soku z świeżych grejpfrutów może pomóc wyeliminować szkodliwe toksyny z wątroby.
Naukowcy z Massachusetts General Hospital odkryli nawet, że jeden ze składników tych owoców, naringenina, może być skuteczny w terapii zakażeń wirusem HCV, który prowadzi do wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Awokado jest z kolei źródłem glutationu, przeciwutleniacza, który eliminując toksyny, ma także wpływ na detoksykację wątroby.
4. Orzechy, kurkuma, czosnek
Nie można zapominać o właściwościach oczyszczających orzechów. Są one źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i argininy - składnika odpowiedzialnego za przemianę toksycznego amoniaku.
Warto sięgnąć też po kurkumę. Zawarta w niej kurkumina ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe.
Pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn i produktów przemiany materii. Może również hamować rozwój komórek rakowych.
Niezwykła moc tkwi również w czosnku. W jednym małym ząbku znajdują się substancje, które aktywizują enzymy wątrobowe, pomagając w oczyszczaniu tego gruczołu.
Swoją skuteczność zawdzięcza on allicynie i selenowi. Dodatkowo, czosnek pomaga obniżyć produkcję tzw. złego cholesterolu.
Czosnek tworzy idealną kombinację z oliwą. Zdrowe tłuszcze, w odpowiednich ilościach, również przyczyniają się do procesu detoksykacji wątroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl