Unikaj po 30. roku życia. Rujnują serce, prowadzą do nadwagi
Po przekroczeniu 30. roku życia, ciało zaczyna przechodzić przez wiele zmian, które wpływają na nasze potrzeby zdrowotne i dietetyczne. W związku z tym, jest to idealny moment, aby dokładnie przyjrzeć się nawykom żywieniowym i podjąć próbę wprowadzenia zdrowszych alternatyw. Taki krok pomoże nam sprostać nowym wyzwaniom, które niesie ze sobą starzenie się.
1. Zmiany, które zachodzą w naszym ciele po 30. roku życia
Jedną z najbardziej widocznych zmian, które zaczynają się po ukończeniu 30 lat, jest spowolnienie metabolizmu. To zjawisko skutkuje szybszym przybieraniem na wadze i utrudnia proces zrzucania niechcianych kilogramów. Inne zmiany, które nie są tak oczywiste dla gołego oka, obejmują utratę gęstości układu kostnego, mniejszą elastyczność naczyń krwionośnych i skóry, a także spadek odporności.
Biorąc pod uwagę wszystkie te zmiany, nie sposób nie dojść do wniosku, że kluczem do utrzymania zdrowia, wigoru i atrakcyjnego wyglądu jest zdrowa, zbilansowana dieta. Taka dieta powinna być bogata w białko, które jest niezbędne dla budowy i utrzymania masy mięśniowej, wapń i witaminę D, które są kluczowe dla zdrowia kości, oraz błonnik, który wspiera perystaltykę jelit.
Równie ważne jest regularne spożywanie owoców i warzyw, które dostarczają organizmowi cennych przeciwutleniaczy. Nie można zapominać również o regularnych ćwiczeniach fizycznych, nawet jeśli są one wykonywane w formie tzw. spontanicznej aktywności.
2. Produkty, które lepiej omijać
Istnieje jednak kilka produktów spożywczych, które zdecydowanie lepiej omijać po ukończeniu 30. roku życia. Nie tylko przyczyniają się do szybszego przybierania na wadze, ale także zwiększają ryzyko wielu chorób.
cukier - powszechnie wiadomo, że spożycie cukru prowadzi do otyłości, cukrzycy typu 2, chorób serca i przyspiesza proces starzenia. Osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez słodkości, mogą zastąpić sacharozę zdrowszą stewią, ksylitolem lub erytrytolem.
sól - jej spożycie prowadzi do podwyższenia poziomu ciśnienia tętniczego, co zwiększa ryzyko chorób serca i udaru. Dlatego warto zastąpić sól mieszanką znacznie zdrowszych przypraw.
tłuszcze trans - te szkodliwe tłuszcze, które są obecne w ciastkach, frytkach i fast foodach, mogą doprowadzić do podwyższenia poziomu złego cholesterolu i wielu powiązanych z tym konsekwencji. Dlatego warto zastąpić je zdrowymi tłuszczami, takimi jak te, które znajdują się w awokado, orzechach i tłustych rybach.
Warto jednak pamiętać, że zdrowe odżywianie nie polega na bezwzględnej eliminacji konkretnych produktów z diety, lecz na dostarczaniu organizmowi różnorodnych, pełnowartościowych pokarmów.
Nie ma nic złego w zjedzeniu frytek raz na jakiś czas, jeśli tylko na co dzień stosujemy zbilansowaną dietę. Przecież życie nie kończy się po trzydziestce!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl