Trwa ładowanie...

Unikaj rabarbaru, jeśli cierpisz na te choroby. Powikłania są naprawdę groźne

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 23.04.2024 16:11
Zakazany dla tych osób. Może spotęgować groźne objawy
Zakazany dla tych osób. Może spotęgować groźne objawy (Getty Images)

Czy rabarbar może być szkodliwy? Tak, jeśli nie ma się wiedzy na temat jego wpływu na niektóre choroby, a także tego, jakie części warzywa można bezpiecznie spożywać, a których nie.

spis treści

1. Rabarbar i jego korzyści dla zdrowia

Spożywany zgodnie z zaleceniami rabarbar jest źródłem wielu cennych składników odżywczych takich jak witamina C, A czy E.

Ponadto rabarbar jest niskokaloryczny i ubogi w cukier, a jednocześnie zawiera dużo błonnika (regulującego procesy trawienne), a także potasu (istotnego zwłaszcza w diecie chorujących na nadciśnienie) czy żelaza, fosforu i magnezu. Korzystny wpływ wprowadzenia rabarbaru do diety obejmuje także wsparcie narządu wzroku i niwelowanie stanów zapalnych.

Zobacz film: "Kto nie powinien jeść rzodkiewek?"

To jednak nie koniec dobroczynnych właściwości rabarbaru. Według naukowców z Instytutu Onkologii w Emory University w Stanach Zjednoczonych, pomarańczowy barwnik zawarty w tym warzywie (zwany parietyną) hamuje wzrost komórek nowotworowych, a nawet może wspierać ich eliminację.

2. Dla kogo rabarbar jest szkodliwy?

To wiosenno-letnie warzywo bogate jest także w kwas szczawiowy, który nie powinien występować w jadłospisie osób chorujących na:

Kwasu szczawiowego powinni także unikać pacjenci z tendencjami do rozwoju kamieni nerkowych.

Namiar tego składnika może przyczyniać się do zaburzeń wchłaniania wapnia w organizmie, co nasila symptomy osteoporozy, ale i tężyczki czy osteomalacji, a także do zwiększenia poziomu kwasu moczowego w organizmie, co może pogorszyć objawy chorób reumatycznych.

Warto też podkreślić, że rabarbaru nie powinno się spożywać w nieograniczonych ilościach. Przed przygotowaniem dania z rabarbarem należy również usunąć jego liście (bogate w szkodliwy kwas) i pozostawić same łodygi. Na zawartość szczawianów wpływa także czas zbierania łodyg: im są one młodsze, tym lepiej. Ponadto, warzywo to powinno być zawsze poddawane obróbce cieplnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze