Nie daj się oszukać podczas zakupów. Takie mięso omijaj szerokim łukiem
W wielu supermarketach możemy znaleźć próżniowo pakowane mięso. To wygodne rozwiązanie, ale jednocześnie trudno jest określić, czy wybrany produkt jest świeży i wartościowy. Na szczęście istnieje prosty sposób, by to sprawdzić.
1. Sprawdź jakość mięsa
Praktycznie w każdym sklepie można znaleźć pakowane mięso. Wybór jest szeroki, zarówno w przypadku rodzaju, jak i formy, a do tego unikamy stania w kolejce. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady.
Na pierwszy rzut oka trudno jest ocenić, czy wybrane przez nas mięso jest świeże i pełnowartościowe. Producenci stosują wiele sztuczek i doskonale wiedzą, jak zaprezentować swoje artykuły, by zachęcić konsumentów.
Jak więc sprawdzić jakość mięsa? Przede wszystkim przeczytaj skład. Upewnij się, że produkt nie zawiera sztucznych dodatków, konserwantów i wzmacniaczy smaku. Sprawdź też pochodzenie i datę ważności mięsa.
Zanim opakowanie trafi do twojego sklepowego koszyka, delikatnie nim potrząśnij i sprawdź, co właściwie kupujesz. W ten sposób upewnisz się, że mięso pod spodem jest tej samej jakości, co na wierzchu.
Przy ocenie świeżości mięsa pomocny może być również "test palca" Na czym polega? Opakowanie z mięsem weź w dłoń i palcem wskazującym delikatnie naciśnij, mięso powinno odkształcić się, ale tylko na chwilę.
Naprawdę świeże mięso powinno być jędrne i sprężyste, stawiać lekki opór. Jeśli mięso w miejscu ucisku palcem pozostaje odkształcone, to znaczy, że straciło wodę pod wpływem czasu i na pewno nie jest świeże.
2. Uważaj na zatrucia
Uważaj na wszelkiego rodzaju przebarwienia i upewnij się, że mięso nie jest pokryte żadnym nalotem. Wszelkie niepokojące oznaki są sygnałem, by odłożyć opakowanie z powrotem na półkę. Nie spożywaj mięsa, jeśli po otwarciu poczujesz kwaśny zapach.
Zepsute mięso może poważnie zaszkodzić zdrowiu, a dolegliwości mogą okazać się naprawdę nieprzyjemne. Nieświeży produkt może doprowadzić do zatrucia pokarmowego, infekcji oraz choroby pasożytniczej.
Pamiętaj także o przechowywaniu mięsa w odpowiedniej temperaturze oraz poddaniu go obróbce termicznej, by pozbyć się potencjalnie niebezpiecznych mikroorganizmów, które mogą się w nim znajdować.
Jeśli po spożyciu mięsa wystąpią dolegliwości żołądkowe, gorączka, biegunka, wymioty lub nagłe osłabienie, pamiętaj, by niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl