Zakazane na śniadanie. Ekspert ostrzega: Więcej szkody niż pożytku
Znajdziesz je w alejkach ze zdrową żywnością lub na półkach z produktami śniadaniowymi. Wydają się najlepszym wyborem na pierwszy posiłek o poranku, jednak zdaniem eksperta "mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku". Unikaj za wszelką cenę.
1. Pozornie zdrowa żywność. Zachowaj czujność
Dr Michael Mosley, 66-letni brytyjski dziennikarz, lekarz i autor książek, m.in. "Jelita wiedzą lepiej", popularność zyskał jako prezenter programów dotyczących zdrowia i medycyny w telewizji BBC. Jest również autorem programu żywieniowego Fast 800 opartego na okresowych postach i popularyzatorem wiedzy dotyczącej zdrowego żywienia.
W jednym z artykułów, które ukazały się na stronie fast800.com, dr Mosley wyjaśnił, że za sprawą dobrze prowadzonego marketingu asortyment wielu sklepów może wprowadzać nas w błąd.
Wyjaśnia, że "łatwo wpaść w ich dobrze zastawione pułapki i wydać fortunę na 'zdrową' żywność, która nie jest tak zdrowa".
Ekspert ma na myśli np. chipsy warzywne, które wydają się zdrowszą alternatywą dla klasycznej przekąski, w rzeczywistości jednak nie mają wiele wartości odżywczych. Na cenzurowanym znalazły się także produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, które mogą być pozbawione wartości odżywczych, jakie posiadają ich pełnotłuszczowe odpowiedniki.
Ostrzega również przed wegańską i bezglutenową żywnością, która wydaje się zdrową opcją, ale może być wysokoprzetworzona i zawierać szereg dodatków, w tym barwników, konserwantów czy ulepszaczy smaku.
2. Najgorsze śniadanie. Mogą zawierać ukryty cukier
Dr Mosley zwrócił również uwagę na produkty śniadaniowe. Przestrzega m.in. przed zakupem dań typu instant – np. owsianki, którą wystarczy zalać wrzątkiem. Niektóre z nich w jednej porcji mogą zawierać nawet trzy łyżeczki cukru.
Warto również uważnie czytać skład innych produktów zbożowych, jak musli czy granola, ponieważ także mogą być źródłem dodatkowego cukru. Nadmiar cukru w diecie nie tylko może sprzyjać nadwadze i otyłości, ale prowadzić do zaburzeń gospodarki węglowodanowej, do stłuszczenia wątroby czy generować stany zapalne organizmu.
Wspomniane już produkty niskotłuszczowe także bywają chętnie wybierane na śniadanie – niskokaloryczne serki czy jogurty nie zawsze jednak będą lepszym zamiennikiem. Jeżeli w składzie mają cukier, który ma rekompensować niedostatek tłuszczu, to może on powodować skoki glukozy.
"Spożywanie zdrowych tłuszczów, bogatych w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, nie tylko zaspokoi twoje kubki smakowe, ale także ograniczy apetyt, ponieważ spowalniają opróżnianie żołądka, opóźniając sygnał sygnalizujący potrzebę większej ilości pokarmu" – wyjaśnia ekspert.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl