Wydłuża życie nawet o pięć lat. Opóźnia proces starzenia, zatrzymuje młodość mózgu
Zdrowa dieta to podstawa, by przeżyć w zdrowiu długie lata. Sekret długowieczności tkwi w wielu produktach, które zawierają przeciwutleniacze. To właśnie antyoksydanty działają zbawiennie na mózg i opóźniają proces starzenia. Gdzie możemy je znaleźć?
1. Przeciwutleniacze to sekret długiego życia
Jednym z obowiązkowych składników diety, która sprzyja długowieczności są winogrona. Dlaczego warto po nie sięgać? Z powodu przeciwutleniaczy. To związki, które skutecznie zmniejszają ryzyko wielu poważnych chorób, m.in. układu krążenia czy nowotworów. Dbają też o kondycję mózgu, przez co chronią przed demencją.
Jak donosi czasopismo "Foods", opierając się na badaniach brytyjskich naukowców, jedzenie winogron może zapobiec demencji oraz wydłużyć życie nawet o pięć lat.
To zasługa przeciwutleniaczy, które skutecznie zwalczają wolne rodniki i chronią komórki przed uszkodzeniem.
Antyoksydanty w winogronach zbawiennie wpływają na mózg, poprawiając funkcje neuronów i komórek układu nerwowego. Zwalczają też stany zapalne, za które w dużej mierze odpowiada niezdrowa dieta oparta na wysokoprzetworzonej żywności. Tymczasem rozwijający się w mózgu stan zapalny przyczynia się do demencji.
Jedzenie winogron ma też zbawienny wpływ na układ pokarmowy i zmniejsza ryzyko rozwoju stłuszczenia wątroby, które - jak alarmują lekarze - stało się już prawdziwą plagą. Do diety warto też włączyć przetwory z tych cennych owoców, takie jak np. sok.
2. Źródło przeciwutleniaczy - włącz do diety
Bogatym źródłem przeciutleniaczy są nie tylko winogrona. Te zbawienne dla zdrowia związki, możemy też znaleźć w innych produktach.
Wiele owoców ma wysoką zawartość witamin C, A i E. Oprócz winogron, najwięcej antyoksydantów znajduje się w:
- czarnych porzeczkach,
- owocach cytrusowych,
- jabłkach,
- truskawkach,
- malinach,
- czarnych jagodach.
Bogatym źródłem witamin A i E oraz przeciwutleniającego selenu są warzywa. Najwięcej karotenoidów występuje w:
- marchewce,
- dyni,
- brokułach,
- sałacie,
- czerwonej papryce.
Związki antyoksydacyjne zawiera też czosnek, cebula, natka pietruszki i bazylia. Nie powinno się także zapominać o roślinach strączkowych. Fasola, zwłaszcza czerwona, jest w czołówce pod względem zawartości antyoksydantów.
Do tego orzechy, które są źródłem witaminy E i selenu. Największe dawki zawierają orzechy włoskie i laskowe oraz pistacje. Przeciwutleniacze znajdziemy też w przyprawach. Warto szczególnie sięgać po cynamon, oregano i goździki.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl