Wystarczy 7 dziennie. Ochronią przed rakiem, a serce będzie jak dzwon
Oliwki - te małe, ale pełne smaku owoce, są jednym z najcenniejszych skarbów krajów położonych nad basenem Morza Śródziemnego. Nie tylko z uwagi na oliwę, którą się z nich wytwarza, ale także z powodu ich niezwykłych właściwości zdrowotnych. Są niezwykle bogate w składniki odżywcze, które chronią przed wieloma chorobami, w tym przed rakiem, miażdżycą, cukrzycą i chorobami zapalnymi.
1. Klejnoty kuchni śródziemnomorskiej
Oliwki, choć często mylone z warzywami, są w rzeczywistości owocami. Zerwane prosto z drzewka nie nadają się do jedzenia z uwagi na intensywną gorycz. Wymagają przetworzenia, aby stać się smacznym dodatkiem do wielu potraw. Zielone oliwki, które zbierane są przed dojrzeniem, mają intensywny smak, który nie każdemu odpowiada. Czarne oliwki, z kolei, są łagodniejsze, dzięki zbiorom w grudniu, kiedy owoce są już dojrzałe.
Nie tylko smak, ale przede wszystkim wartości odżywcze sprawiają, że oliwki są tak cenione. Są one źródłem wielu witamin, takich jak C, A, E oraz witamin z grupy B. Zawierają także żelazo, miedź i fosfor. Ale to nienasycone kwasy tłuszczowe są tym, co czyni je tak wyjątkowymi. Aby czerpać korzyści zdrowotne z jedzenia oliwek, wystarczy spożywać zaledwie siedem oliwek dziennie.
2. Siedem oliwek dziennie - klucz do zdrowia
Dietetyk Devon Peart, w rozmowie z Health Cleveland Clinic, potwierdza, że tłuszcze zawarte w oliwkach są niezbędne dla prawidłowej pracy serca i układu krążenia. Kwas oleinowy, obecny w oliwkach, podnosi poziom tzw. dobrego cholesterolu i obniża ciśnienie krwi. Peart podkreśla, że choć oliwki są produktem kalorycznym, to nie powinniśmy się tego obawiać.
- Wiele lat temu panowała moda na diety niskotłuszczowe - wyjaśnia. - Jednak lekarze odkryli, że kiedy ludzie zmniejszali spożycie tłuszczów, jedli więcej słodkich pokarmów. Jednocześnie zaobserwowaliśmy wzrost liczby osób z otyłością – podkreśla.
Oliwki, oprócz wpływu na układ krążenia, mają także pozytywny wpływ na nasze jelita. Już mała garść oliwek może usprawnić trawienie i przyspieszyć przemianę materii. A dzięki obecności witamin z grupy B i silnego przeciwutleniacza - witaminy E, jedzenie oliwek może zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona i wspierać pracę mózgu.
- Przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy E może powodować poważne skutki uboczne. I lepiej właśnie jeść pokarmy bogate w witaminę E, takie jak oliwki – mówi Peart.
Ale to nie wszystko. Oliwki mają jeszcze więcej do zaoferowania. Obniżają ryzyko cukrzycy i stany zapalne organizmu, zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory, wykazują działanie przeciwalergiczne i zmniejszają ryzyko miażdżycy. Wszystko to dzięki obecności takich składników jak hydroksytyrozol, kwas oleanolowy czy oleokantal.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl