Wystarczy szklanka dziennie. Rezultaty pokaże ciśnieniomierz
Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która dotyka nawet 10 milionów Polaków. W zapobieganiu, ale i leczeniu tej groźnej choroby duże znaczenie ma dieta i styl życia. Zdaniem badaczy regularne sięganie po pewien czerwony napój może chronić serce przed skutkami zbyt wysokiego ciśnienia.
1. Sprzymierzeniec serca. Pij szklankę dziennie
Naukowcy z Queen Mary University w Londynie na łamach "Hypertension" przekonują, że sok z buraka może wpływać pozytywnie na wartości ciśnienia krwi. Analiza wykazała, że wystarczy 250 ml soku dziennie, by ciśnienie krwi obniżyło się o około 8/4 mmHg. Już tak niewielka poprawa parametrów ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Badania sugerują bowiem, że każdy wzrost ciśnienia o zaledwie 2 mmHg zwiększa o siedem procent ryzyko zgonu z powodu chorób serca i aż o dziesięć procent ryzyko udaru mózgu.
"Jest to pierwszy dowód trwałego obniżenia ciśnienia krwi dzięki suplementacji azotanami w diecie w odpowiedniej grupie pacjentów. Wyniki te sugerują rolę azotanów w diecie jako niedrogiego, łatwo dostępnego, wspomagającego leczenia w leczeniu pacjentów z nadciśnieniem" - podsumowują badacze.
2. Azotany w warzywach chronią układ krążenia
Liczne badania sugerują, że obecność azotanów w diecie może korzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy, zmniejszać ryzyko rozwoju chorób serca, cukrzycy czy demencji. Azotany mogą poprawiać funkcjonowanie śródbłonka naczyń i hamować agregację płytek.
Badania prowadzone na sportowcach wykazały również, że związki te poprawiają wydolność fizyczną organizmu.
Pozytywny wpływ na organizm potwierdzili niedawno także naukowcy, którzy opublikowali wyniki badań w "Trends in Food Science & Technology".
- W przeciwieństwie do azotanów pochodzących z mięsa i wody, warzywa bogate w azotany zawierają wysoki poziom witaminy C i/lub polifenoli, które mogą hamować powstawanie szkodliwych N-nitrozoamin związanych z nowotworami - przekazała autorka badań dr Catherine Bondonno z Edith Cowan University (ECU) w australijskim Joondalup.
Źródłem azotanów, które mają korzystny wpływ na zdrowie, są:
- kapusta,
- szpinak,
- jarmuż,
- rzodkiewka,
- sałata,
- rukola,
- rzeżucha,
- rabarbar,
- natka pietruszki,
- zioła tj. szałwia i pokrzywa.
Niestety obróbka termiczna sprawia, że zawartość azotanów w roślinach może zmniejszać się nawet o połowę. Dlatego też najlepszym wyborem jest sięganie po świeże warzywa, w postaci sałatek czy świeżo wyciskanych soków oraz koktajli.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl