Trwa ładowanie...

Zachwyciła Roberta Makłowicza. Odmładzającą wiosenną zupę jedz właśnie teraz

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 08.05.2023 11:39
Zielony barszcz to bomba witamin i minerałów. Przydadzą się zwłaszcza wiosną
Zielony barszcz to bomba witamin i minerałów. Przydadzą się zwłaszcza wiosną (Getty Images/East News)

To popularna w kuchni ukraińskiej zupa, o której mogli słyszeć fani Roberta Makłowicza. Krytyk kulinarny podczas jednej z podróży po Odessie opowiedział o tej wyjątkowej potrawie, która na przednówku i wiosną uzupełnia niedobory składników odżywczych w organizmie.

spis treści

1. Popularna w Ukrainie, a także w Polsce

- Zamówiłem rzecz niezwykłą. Niezwykłą z punktu widzenia historii - zielony barszcz. Co to za barszcz, skoro nie ma w nim buraków? - powiecie. A ja wam odpowiem: Jeszcze kilkaset lat temu wszystkie barszcze były zielone – mówi w jednym z odcinków programu "Makłowicz w podróży" słynny krytyk kulinarny, pisarz, publicysta i podróżnik.

Wyjaśnia, że nazwa barszczu pochodzi od pewnej zielonej rośliny, z której tę zupę robiono niegdyś nie tylko w Ukrainie, ale też w Rosji, a także w Polsce.

Zobacz film: "Chcesz pobudzić apetyt? Sięgnij po szczaw"
Zupa z zieleniny może uzupełnić niedobory witamin i minerałów po zimie
Zupa z zieleniny może uzupełnić niedobory witamin i minerałów po zimie (Pixabay)

U nas potrawa przetrwała do dziś pod postacią zupy szczawiowej, ale w Ukrainie przygotowywało się ją z rozmaitej zieleniny, która już na przednówku porastała przydrożne rowy, łąki i polany. Do zupy dodawano także koperek i szczypiorek.

2. Zielony barszcz. Bomba witamin i minerałów

Maj to idealny moment, by raczyć się zieloną zupą. Do wywaru mięsnego lub warzywnego wystarczy dodać pokrojone młode liście szczawiu, a sięgając do inspiracji ukraińskich – również pokrzywy czy czosnku niedźwiedziego. Zieleninę można wcześniej podsmażyć na klarowanym maśle.

Zupę należy na koniec zabielić śmietaną i podawać z jajkiem. To bardzo ważne, ponieważ zawarty w jajkach i śmietanie wapń częściowo neutralizuje szkodliwe działanie kwasu szczawiowego. Ta substancja wykazuje działanie antyodżywcze – może sprzyjać osteoporozie i tworzeniu się kamieni nerkowych.

Spożywanie produktów takich jak szczaw, szpinak czy rabarbar jest niewskazane u osób z chorobami nerek, ale też reumatyzmem czy schorzeniami wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Pozostali mogą raczyć się szczawiem, zwłaszcza że jest źródłem witaminy C oraz żelaza, a także witaminy A, magnezu, miedzi czy manganu. Jeszcze więcej korzyści możemy czerpać z potrawy, jeśli zainspirujemy się jej kolorem i do przygotowania zupy wykorzystamy duże ilości rozmaitej zieleniny.

Młoda pokrzywa to naturalny środek moczopędny, podobnie jak szczaw jest bogata w żelazo i witaminę C, witaminy z grupy B, fosfor i krzem. Poprawia metabolizm, wspiera odporność, ale jest też chwastem, który sprzyja pięknym i lśniącym włosom, gładkiej cerze i mocnym paznokciom.

Czosnek niedźwiedzi z kolei zawiera witaminy z grupy B, witaminę C i mikroelementy jak fosfor, magnez, potas czy selen. Obniża ciśnienie krwi, chroniąc przed chorobami układu krążenia, osłania wątrobę i oczyszcza z toksyn, a także działa jak naturalny antybiotyk.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze