Zamiast nawadniać, rujnują zdrowie. Są na czarnej liście dietetyków
Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla zdrowia naszego organizmu, ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy dobrze. A jakie napoje budzą zgrozę dietetyka? Wbrew pozorom to nie tylko słodzone napoje gazowane, mleczne koktajle z toną cukru i barwników czy alkohol.
1. Napoje słodzone i alkohol. Mogą powodować raka
Istnieje szereg badań, które dowodzą, że słodzone napoje gazowane mogą zwiększać ryzyko otyłości, sprzyjać chorobom układu krążenia, zespołowi metabolicznemu czy nowotworom. Jedno z długoterminowych badań przeprowadzone przez naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health wskazuje, że napoje te przyczyniają się do przedwczesnej śmierci.
- Nasze wyniki potwierdzają znaczenie ograniczenia spożycia napojów słodzonych i zastąpienia ich innymi napojami, najlepiej wodą w celu poprawy stanu zdrowia i wydłużenia życia – przyznaje Vasanti Malik główny autor badania.
Co do alkoholu także nie ma żadnych wątpliwości – uszkadza struktury układu nerwowego, zwiększa ryzyko chorób układu krążenia oraz nowotworów. Badania opublikowane na łamach prestiżowego "The Lancet" wskazują, że już jeden drink dziennie może skracać życie o pół roku.
2. 5 pozornie zdrowych napojów
Lista potencjalnie szkodliwych napojów jest jednak znacznie dłuższa. Znajdują się na niej także te, które wydają się zdrowe.
2.1. Sok żurawinowy
Żurawina słynie z wysokiej zawartości witaminy C i antyoksydantów. Nic, tylko pić?
- Istnieją dowody na to, że żurawina jest dobra dla zdrowia układu moczowego, ale wiele soków żurawinowych zawiera dużą ilość dodanego cukru, taką samą jak inne napoje owocowe – mówi Ginger Hultin, dietetyk z Waszyngtonu w rozmowie z portalem EatThis.
2.2. Sok owocowy
Wydaje się, że ten świeżo tłoczony, niepochodzący z koncentratu, to bomba witamin i minerałów. W rzeczywistości jednak pozbawiony jest drogocennego błonnika, którego funkcją jest zahamowanie gwałtownego skoku glukozy po słodkim napoju. Może też mieć mniej witamin, a przy tym jest kaloryczny.
- Pamiętaj, żeby wybierać soki wykonane wyłącznie z warzyw i łączyć je z tłuszczem i białkiem, aby utrzymać stabilny poziom cukru we krwi – radzi inny z dietetyków, Anya Rosen.
2.3. Lemoniada
Gotowe lemoniady mają dwie cechy – są bardzo kwaśne i zarazem bardzo słodkie. Gdyby były zrobione z samych cytryn, nie dałoby się ich pić, dlatego są sowicie doprawiane cukrem – nawet 25 g na filiżankę.
Ten sam problem dotyczy mrożonych herbat, które kuszą obietnicą orzeźwienia. Picie takich napojów to większe ryzyko insulinooporności czy cukrzycy typu 2.
2.4. Napoje izotoniczne i witaminizowane wody
- Ktoś może mieć jak najlepsze intencje i chcieć sięgać po zdrowe opcje dla siebie i swojej rodziny, dlatego daje się zwieść witaminom na etykiecie. Chociaż w tej butelce "ulepszonej" wody są witaminy, zawiera ona również dodatek 32 gramów cukru, który wyrządza organizmowi więcej szkody niż pożytku – mówi Ehsani.
2.5. Sok pomidorowy
Wydaje się, że to najzdrowszy spośród napojów dostępnych na sklepowych półkach. Ale uwaga na dodatki. Pomidory są skarbnicą cennego potasu, jednak do wielu soków producenci dodają dodatki poprawiające smak, takie jak sól.
Badania wskazują, że nadmiar soli w diecie to większe ryzyko rozwoju nadciśnienia, a nawet miażdżycy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl