Trwa ładowanie...

Zamienia rosół w truciznę. Uwalnia rakotwórcze związki

 Karolina Rozmus
22.11.2023 11:48
Jedno warzywo zmienia rosół w truciznę. Uwalnia rakotwórcze związki
Jedno warzywo zmienia rosół w truciznę. Uwalnia rakotwórcze związki (Getty Images)

Marchew, pietruszka, seler, kawałek wołowiny oraz kurczak. I jeszcze opalona nad ogniem cebula, która zupie nadaje zarówno apetycznego koloru, jak i aromatu. To właśnie ten dodatek, choć wydaje się nieodzowny, nie powinien w rosole lądować.

spis treści

1. Cebula w rosole. Źródło rakotwórczego akrylamidu

Opalana cebula to tradycyjny składnik, bez którego niektórym ciężko sobie wyobrazić niedzielny rosół. Dzięki łupinie nadaje zupie złocisty kolor, opalanie z kolei wydobywa z warzywa słodycz i nadaje zupie głębi.

Ale przed tego typu praktyką przestrzega Baszar El-Helou, ekspert Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego. W rozmowie z haps.pl wyjaśnia, że lepiej sobie darować opaloną cebulę.

Zobacz film: "Zamieniła kubek kawy na rosół"
Nie opalaj cebuli do rosołu!
Nie opalaj cebuli do rosołu! (Pixabay)

- Jeśli przypieczona cebula trafi do rosołu, to razem z nią przechodzą do potrawy takie toksyczne związki jak akrylamid, który kumuluje się w organizmie i może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i ma potencjalne działanie rakotwórcze – tłumaczy.

Co w zamian? Sprytnym kuchennym trikiem na złocisty kolor rosołu jest wrzucenie do niego całej, wraz z łupiną cebuli, ale dokładnie umytej. Koloru zupie nada również szczypta kurkumy, która to za sprawą kurkuminy dodatkowo podnosi walory zdrowotne zupy.

2. Sanepid ostrzega. Tak nie przygotowuj jedzenia

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie wyjaśnia, że akrylamid to związek chemiczny, który powstaje w procesie obróbki termicznej produktów skrobiowych w wysokich temperaturach, w zakresie między 120-150 stopni Celsjusza.

Głównie obecny jest w kawie, herbatnikach, sucharach, chipsach czy frytkach. Za tworzenie się związku, jak i za aromatyczny zapach oraz apetyczne zbrązowienie produktu odpowiada reakcja Maillarda. "Z badań laboratoryjnych wynika, że akrylamid w diecie wywołuje nowotwory u zwierząt. Naukowcy wnioskują, że akrylamid w żywości potencjalnie zwiększa ryzyko nowotworów u konsumentów niezależnie od wieku" – zwraca uwagę Sanepid.

W komunikacie na rządowej stronie Sanepid daje praktyczną radę, która może zmniejszać przyswajanie szkodliwej substancji wraz z żywnością. "Nie dopuścić do przypalenia, tylko do lekkiego zbrązowienia" – czytamy.

To jednak nie wszystko. Sanepid zaleca również, by podczas smażenia unikać nadmiernego zrumienienia produktów – np. chleb warto opiekać na złoty, a nie brązowy kolor. Dodatkowo wato przechowywać ziemniaki poza lodówka, bo niska temperatura zwiększa poziom cukrów, a tym samym podnosi ryzyko tworzenia akylamidu w czasie obróbki termicznej.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze