Zasada, która chroni przed rakiem. Zmniejsza ryzyko nowotworu odbytu
Odpowiednie żywienie to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Wykluczenie szkodliwych produktów z jadłospisu i wprowadzenie tych, które korzystnie wpływają na nasz organizm, może uchronić nas od wielu chorób, w tym nowotworów.
1. Odpowiednie żywienie podstawą zdrowia
Dieta to sposób, w jaki odżywiamy się regularnie. Okazjonalne spożywanie superfoods nie sprawi, że obniżymy ryzyko chorób i nagle poczujemy się lepiej. Dopiero przestrzeganie konkretnych zasad pomoże nam uzyskać upragnione efekty.
Pojedyncze składniki nie uchronią nas przed nowotworem, ale zrezygnowanie z niezdrowych produktów i zastąpienie ich zdrowszą żywnością zdecydowanie obniży ryzyko. Dieta to cały proces, który rezultaty przynosi dopiero po latach.
Warto pamiętać, że na nasze zdrowie wpływają także inne czynniki. Oprócz odpowiedniego żywienia należy wprowadzić regularną aktywność fizyczną jak choćby spacer i w miarę możliwości eliminować szkodliwe nawyki.
2. Tego nie może zabraknąć w jadłospisie
W diecie przede wszystkim powinniśmy uwzględnić produkty o wysokiej zawartości błonnika. Nie tylko poprawi funkcjonowanie jelit i wspomoże trawienie, ale także pomaga obniżyć stężenie cholesterolu.
Błonnik to podstawa diety antynowotworowej - redukuje ryzyko raka jelita grubego, odbytu. Dodatkowo korzystnie wpływa na poziom cukru i zapobiega zmianom miażdżycowym.
Stawiaj na świeżą i naturalną żywność, postaw na produkty pochodzenia roślinnego. Zapomnij o przetworzonej żywności. Chociaż może wydawać się wygodna, tego typu produkty zwiększają ryzyko wielu groźnych chorób ze względu na zbędne dodatki.
Najlepiej też wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym. Spowalniają wchłanianie glukozy, więc nie powodują nagłych skoków cukru, co przekłada się na niższe ryzyko wystąpienia chorób serca i nowotworów.
Do diety wprowadź też zdrowe tłuszcze roślinne i produkty obfite w antyoksydanty. Taka żywność chroni serce i zapobiega rozwojowi zmian nowotworowych w organizmie.
3. Antynowotworowe produkty
W poszukiwaniu błonnika warto zwrócić się w stronę produktów pełnoziarnistych, świeżych owoców i warzyw oraz orzechów i nasion. Pamiętaj, by dostarczać organizmowi ten składnik z różnorodnych źródeł.
Antyoksydanty znajdziesz w wielu owocach, warzywach oraz nasionach i orzechach. Nie zapominaj też o rybach, które są doskonałym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3.
Z kolei zdrowe tłuszcze roślinne to nie tylko oliwa z oliwek. Do diety wprowadź także olej lniany, awokado lub z pestek awokado.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl