Zawierają więcej beta-karotenu niż marchewka. Chronią serce, obniżają cholesterol
Jednymi z najbardziej lubianych przez Polaków grzybów bez wątpienia są kurki. Mają charkaterystyczny wygląd i smak. Jednak ich spożywanie wiąże się wszede wszystkim z wieloma korzyściami zdrowotnymi.
1. Grzyby o wielu zaletach
Kurki to potoczna nazwa pieprznika spożywczego. Grzyby mają całkiem sporo miłośników, którzy doceniają ostry smak i charakterystyczny aromat. Można je też przygotować na wiele sposobów.
Warto spożywać kurki ze względu na szereg właściwości zdrowotnych. Zawierają nawet 90 proc. wody, co sprawia, że są niskokaloryczne - w 100 g znajduje się około 60 kcal. Znajdziemy w nich też sporo białka i błonnika.
Ponadto pieprznik spożywczy obfituje w witaminy i minerały. Ten gatunek grzybów skrywa witaminy z grupy B, witaminę A, C, E oraz potas, magnez, wapń, żelazo i fosfor. Są lepszym źródłem beta-karotenu niż marchewka.
2. Kurki na wiele sposobów
Wprowadzenie kurek do jadłospisu korzystnie wpływa na organizm. Zawarte w nich składniki stymulują odporność, pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu trawiennego, a także chronią serce i zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych.
W pieprzniku spożywczym znajduje się substancję o nazwie hitinmannoza. Ma działanie przeciwpasożytnicze i jest składnikiem leków stosowanych w tym celu. Ponadto kurki regulują poziom glukozy we krwi oraz obniżają cholesterol.
Należy jednak pamiętać, że pieprznik spożywczy, jak wszystkie grzyby, są ciężkostrawne. Od konsumpcji powinny powstrzymać się osoby z problemami trawiennymi, lepiej też nie podawać ich dzieciom.
W kwestii przygotowania kurek panuje dowolność. Grzyby można dusić, smażyć, marynować, a nawet mrozić. Można je dodać do jajecznicy, sprawdzą się też jak składnik zupy i sosów. Warto też poeksperymentować z farszem z pieprznika spożywczego.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl