Zbija ciśnienie i cholesterol. "To świetny nawyk dla zdrowego serca"
Według najnowszych badań, problemy z cholesterolem ma nawet dwie trzecie Polaków. Te alarmujące dane udowadniają, że rodacy powinni jak najszybciej wprowadzić zmiany w swoim stylu życia - a jedną z nich może być wprowadzenie do stałej diety jabłek.
1. Polacy nie przejmują się cholesterolem
Wysoki poziom cholesterolu to poważny i częsty problem zdrowotny wśród Polaków, będący jednocześnie głównym czynnikiem chorób sercowo-naczyniowych. Jak wskazują najnowsze badania, nawet 67 proc. dorosłych może mieć zbyt wysoki cholesterol narażający ich na wystąpienie chorób układu krążenia - a te stanowią przyczynę nawet 35 proc. wszystkich zgonów w Polsce.
Niestety, dla wielu pacjentów wykrycie wysokiego cholesterolu nie jest jeszcze wystarczającym powodem, by podjąć poważne kroki – a powinno być, bo nieleczona hipercholesterolemia to prosta ścieżka do choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia niewydolności serca, miażdżycy i udarów mózgu.
2. Jak zmniejszyć cholesterol?
Nie da się ukryć, że w leczeniu hipercholesterolemii nie ma drogi naokoło, która wyłączałaby konieczność wprowadzenia zdrowej diety i aktywności fizycznej oraz wykluczenia papierosów i alkoholu.
Podstawą zarówno profilaktyki, jak i leczenia nadmiernego cholesterolu jest dieta bazowana na dużej ilości warzyw, chudym mięsie, nabiale i źródle zdrowych kwasów tłuszczowych (takim jak orzechy, awokado czy ryby). W praktyce, cholesterol podnosi regularne spożywanie dań tłustych, smażonych, wysokoprzetworzonych, ale także bogatych w cukry proste.
Od dawna wiadomo, że skutecznym wspomagaczem w walce ze "złym cholesterolem" LDL są właśnie produkty bogate w kwasy omega-3 i omega-6. Okazuje się jednak, że podobne właściwości przypisuje się także jabłkom.
3. Jabłka na cholesterol
Owoce te są prawdziwą bombą odżywczą dla organizmu. Zdaniem dietetyczki Eli Brecher, zawierają one aż 10 proc. rekomendowanego dziennego spożycia witaminy C, ale także spore ilości miedzi, witaminy K i witaminy E. Co jednak wyjątkowo istotne pod kątem cholesterolu, **jabłka bogate są w pektyny i polifenole.
- Jedno jabłko dziennie to świetny nawyk dla zdrowego serca. Pektyna pomaga obniżyć poziom cholesterolu, a polifenole w jabłkach powodują obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru - powiedziała dietetyczka na łamach "GloucestershireLive".
Wnioski te zostały poparte badaniami opublikowanymi w American Journal Nutrition w 2020 roku, które przeprowadzone zostały przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Włoch. Zdaniem lekarzy, codzienne spożywanie dwóch jabłek dziennie wywarło duży wpływ na poziom cholesterolu i ogólny stan zdrowia pacjentów z grupy badawczej.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl