Zdradziła sekret długowieczności Japończyków. Ten napój pije codziennie już od dzieciństwa
Pochodząca z Japonii dietetyczka wyznaje, że zna sekret długowieczności tamtejszych mieszkańców. Dzięki temu do dziś, już jako mieszkanka USA, codziennie sięga po jeden napój. To bomba polifenoli.
1. Ten napój poznała w dzieciństwie
Michiko Tomioka na łamach cnbc.com zdradza, że dorastała otoczona polami herbaty, dlatego od dzieciństwa pija zieloną herbatę oraz matchę.
- Kiedy byłam w liceum, zaczęłam brać formalne lekcje ceremonii herbacianej. To był punkt kulminacyjny mojego tygodnia. Nasza mistrzyni herbaty zawsze dawała mi i moim kolegom z klasy pyszne, sezonowe japońskie wagashi (słodycze) i kwiaty. Zaprosiła nas, abyśmy oglądali i pomagali podczas jej ceremonii herbacianej w prestiżowej świątyni w Kioto - opowiada dietetyczka.
Dodaje, że do dziś praktykuje chado, czyli japońską ceremonię parzenia herbaty.
Japonia słynie z długowieczności - średnia wieku dla mężczyzn wynosi 81 lat, a dla kobiet ponad 88. W Japonii leży również Okinawa, czyli wyspa zaliczana do jednej z Niebieskich Stref (Blue Zones). Tam żyje najwięcej stulatków. Spekuluje się, że za długowiecznością mieszkańców Niebieskich Stref leży m.in. dieta bogata w witaminy i przeciwutleniacze. W przypadku Japonii na szczególną uwagę zasługuje zielona herbata.
2. Matcha. Napój długowieczności
- Matcha to mój napój numer jeden, jeśli chodzi o przedłużanie życia. Piję ją codziennie - przyznaje Michiko Tomioka i wyjaśnia, że wypija matchę każdego ranka. Napój przygotowuje także dla swojego syna.
Matcha to sproszkowana wersja zielonej herbaty, która uprawiana jest w regionach Uji oraz Nishio. Ma intensywnie zielony kolor oraz niepowtarzalny smak. Zawiera witaminy A, C i K, błonnik, białko i aminokwas l-teaninę. Dodatkowo jest źródłem cennych polifenoli, zwłaszcza galusanu epigallokatechiny (EGCG). Dzięki działaniu przeciwutleniającemu chroni komórki przed skutkami stresu oksydacyjnego, a nawet może zapobiegać mutacjom DNA i zmniejszać ryzyko rozwoju raka.
Badania wskazują, że matcha może wspierać pracę wątroby, pracę mózgu i zapobiegać otępieniu, chronić przed chorobami układu krążenia, a także normować poziom glukozy we krwi i obniżać masę ciała.
Matchę można pić tak jak zieloną herbatę, ale zielony proszek warto dodawać do porannej owsianki, deserów, można nawet przygotowywać na jej bazie ciasta czy kawę latte. Ma nie tylko unikalne właściwości prozdrowotne i może sprzyjać długowieczności, ale też dodaje koloru oraz smaku wielu potrawom.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl