Zielone pogotowie dla stawów. Pomaga na ból i stany zapalne
Ból stawów to nieprzyjemna przypadłość, która zazwyczaj pojawia się na skutek stanu zapalnego bądź przeciążenia po intensywnej aktywności fizycznej. Niewiele osób ma świadomość, że nieprzyjemne dolegliwości bólowe stawów o charakterze epizodycznym można złagodzić przy użyciu domowej metody.
1. Koperek na bolące stawy
Koperek, zwany również koprem ogrodowym, jest gatunkiem rośliny należącym do rodziny selerowatych.
Zioło pochodzące prawdopodobnie z terenów południowo-zachodniej Azji stanowi składnik wielu potraw w polskiej kuchni. Dodaje się go do zup, chłodników, gotowanych i pieczonych ziemniaków, ryb, potraw drobiowych, surówek czy dań z makaronem.
Oprócz walorów smakowych roślina ta posiada również właściwości prozdrowotne. W liściach oraz łodygach kopru można znaleźć cenne witaminy oraz składniki mineralne. Roślina ta obfituje między innymi w:
- witaminę A,
- witaminy z grupy B,
- witaminę C,
- potas,
- wapń,
- sód,
- magnez,
- żelazo.
Nasi przodkowie doceniali koper za jego dobroczynne działanie na układ trawienny. Aktywne związki zawarte w roślinie pomagają zwalczyć problemy żołądkowo-jelitowe, np. biegunkę, ból brzucha.
Dzięki obecności silnych przeciwutleniaczy, koperek stanowi również naturalne lekarstwo na dolegliwości bólowe stawów. Antyoksydanty obecne w roślinie hamują namnażanie wolnych rodników, które które przyczyniają się do rozwoju takich problemów zdrowotnych jak reumatoidalne zapalenie stawów.
2. Napój z koperkiem na dolegliwości bólowe stawów
Napój na bazie kopru pomaga zniwelować ból stawów. Do przyrządzenia tej mikstury potrzebne są następujące składniki:
- 250 ml wody,
- połowa pęczka koperku
- połowa pęczka natki pietruszki,
- 3-4 liście świeżej mięty,
- 1 nieduża cytryna,
- 1 łyżka miodu
Umytą natkę pietruszki zmiksuj z wodą, obraną cytryną oraz umytym koperkiem. Całość przecedź przez sitko. Dodaj do napoju 1 łyżkę miodu. Gotowy napój spożywaj zawsze między posiłkami lub pół godziny przed spożyciem posiłku.
Pamiętaj o tym, że prozdrowotny preparat nie zwalcza objawów wywołanych poważnymi urazami. Osoby, które doznały kontuzji powinny niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu lub ortopedy.
Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl