Zielone warzywa: seler naciowy. Fragment książki "Jedz zielone"
Seler naciowy, należący do rodziny selerowatych, ma długie łodygi w kolorze zielonobiałym z postrzępionymi liśćmi. Seler naciowy można "ugryźć” na wiele sposobów, a i tak trafi przez żołądek wprost do serca.
1. Właściwości selera naciowego
Seler naciowy to dobre źródło:
- witaminy K – 29,3 mcg
- potasu – 320 mg
To "warzywo miłości”, jak mawiano o nim w starożytności, jest nie tylko znakomitym elementem sztuki kulinarnej, ale i miłosnej.
Aby stało się afrodyzjakiem, wystarczy przygotować przekąski lub sałatki z jego udziałem i podać podczas sprzyjających okoliczności.
Z kolei dzięki olejkom eterycznym, które znajdują się w jego strukturze, wpływa dobroczynnie na pracę nerek i pobudza działanie układu pokarmowego.
W nasionach oraz łodygach tego warzywa występuje także substancja uspokajająca, co wspiera leczenie nadciśnienia i chroni przed zawałem oraz udarem mózgu.
Seler naciowy pomaga również zmniejszyć poziom cholesterolu, ale przede wszystkim znany jest jako skuteczna broń w walce z nadwagą.
Seler naciowy to bomba potasowa. Dlatego powinien stanowić dodatek do sałatek, zup, koktajlu i być spożywany jako przekąska, np. z dipami, zwłaszcza dla osób z nadciśnieniem i obrzękami.
Seler naciowy to warzywo o dość specyficznym smaku. Ma intensywny, lekko pikantny smak, z nutką korzennego aromatu, dlatego często bywa uzupełnieniem sałatek, surówek, dipów czy też zup. Dla zachowania jego najlepszych walorów smakowych, warto stosować go z umiarem, dodając sukcesywnie większe ilości warzywa w celu wzmocnienia smaku potrawy.
Częścią jadalną selera naciowego są jego łodygi. Można je spożywać na surowo lub w postaci gotowanej, w zależności od przeznaczenia. Nie musimy ich specjalnie obierać, choć niektórzy, ze względu na ich strukturę, preferują nieco uszczuplić warzywo, usuwając co większe włókna najzwyklejszą obieraczką. Tym sposobem pozbywają się twardszych i mniej apetycznych części selera naciowego.
2. Seler naciowy - jak wybrać najlepszy
Wybierając seler naciowy w warzywniaku, powinniśmy kierować się twardością jego łodyg. Świeży ma soczyste i jędrne łodygi. Dodatkowo można sugerować się intensywnością koloru liści, choć nie zawsze jest taka możliwość, bo do sprzedaży często trafia już z obciętymi. Jeśli już jednak stoimy przed szansą oceny liści, to unikajmy tych wysuszonych i zwiędłych.
Z selera naciowego można wyczarować w kuchni prawdziwe cuda! Choćby taki koktajl z jabłkiem, który doda mnóstwa energii i wigoru, a przy okazji oczyści organizm ze zbędnych toksyn.
Seler to cenny i smaczny składnik nie tylko wielu koktajli, ale również smoothies. W kuchni można wykorzystać go jednak przede wszystkim w sałatkach, np. w takiej z soczewicy z cytrusami. Odnajdzie się również w roli dodatku do past kanapkowych, gdzie znakomicie komponuje się z jajkiem czy serem.
Wiele osób dodaje też seler naciowy do wywarów mięsnych i warzywnych jako element włoszczyzny. W ten sposób staje się on aromatyczną przyprawą do zup. Drobno posiekane łodygi selera sprawdzą się ponadto w sosach, dipach, gulaszach czy twarożkach.
Fragment pochodzi z książki "Jedz zielone" autorstwa Hanny Stolińskiej-Fiedorowicz, którą można kupić tutaj
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.