Trwa ładowanie...

Zioła poprawiające apetyt – jak działają? Które są najbardziej skuteczne?

Avatar placeholder
04.08.2023 16:55
Zioła poprawiające apetyt
Zioła poprawiające apetyt (Adobe Stock)

Zioła poprawiające apetyt są kołem ratunkowym w wielu różnych sytuacjach. Sprawdzają się zarówno u dzieci i seniorów, którzy mają problemy z łaknieniem, jak i dorosłych, którzy zmagają się z niedyspozycjami czy schorzeniami układu pokarmowego. Jakie rośliny pomogą? Co warto o nich wiedzieć?

spis treści

1. Najpopularniejsze skuteczne zioła poprawiające apetyt

Zioła poprawiające apetyt można wykorzystywać w wielu sytuacjach u ludzi w każdym wieku, w zależności od potrzeb. Stosuje się je zarówno osobno, jak i w postaci preparatów złożonych, takich jak herbaty ziołowe, a także syropy, nalewki, tabletki lub kapsułki. Jak działają zioła poprawiające apetyt? Preparaty działają w różny sposób, ponieważ mają odmienne właściwości, zwykle jednak powodują zwiększenie wytwarzania soków żołądkowych, poprawiając tym samym trawienie i wywołując szybsze odczuwanie łaknienia.

Najbardziej skuteczne, znane i popularne zioła poprawiające apetyt i trawienie to:

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

1.1. Koper włoski

Koper włoski (łac. Foeniculum vulgare), inaczej fenkuł włoski, to gatunek rośliny dwuletniej, czasem byliny, zaliczany do rodziny selerowatych (Apiaceae). Występuje dziko w strefie śródziemnomorskiej oraz w Pakistanie, Iranie czy Afganistanie. Jest uprawiany w wielu rejonach świata, także w Polsce.

Roślina poprawia trawienie i perystaltykę jelit oraz przywraca prawidłowe funkcje układu pokarmowego. Działa rozkurczająco i wiatropędnie, pobudza wydzielanie żółci i soku żołądkowego, przeciwdziała wzdęciom i hamuje nudności. Ponieważ kopr to łagodne zioło poprawiające trawienie, zaleca się go zwłaszcza dzieciom i osobom starszym.

1.2. Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa (łac. Mentha piperita), nazywana także mięta lekarską (Mentha ×piperita L.) to gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych. Jest rośliną uprawną, czasami dziczejącą. Surowcem lekarskim są jej liście.

Liść mięty pieprzowej, zarówno cały, jak i rozdrobniony, w postaci świeżej, jak i suszonej, zawiera olejek miętowy, kwas askorbinowy, karoten, rutynę, apigeninę, betainę oraz kwas oleanowy i ursulowy.

Dzięki temu mięta pieprzowa:

  • zwiększa wydzielanie soku żołądkowego,
  • pobudza apetyt,
  • poprawia trawienie,
  • pobudza wytwarzanie żółci,
  • usprawnia pracę jelit,
  • działa wiatropędnie,
  • ma właściwości przeciwbakteryjne i nieznacznie uspokajające.
  • zwiększa wydzielania żółci i soku żołądkowego.

1.3. Kolendra siewna

Kolendra siewna (łac. Corriandrum sativum) to gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny selerowatych (Apiaceae Lindl.). Pochodzi znad Morza Śródziemnego, lecz zaaklimatyzował się też w krajach chłodniejszych. W Polsce jest uprawiany.

Surowiec zielarski stanowią owoce kolendry. Ich wysuszone rozłupnie zawierają olejek eteryczny (Oleum Coriandri zasobny zwłaszcza w fitoncyd linalol). To dlatego kolendra ma działanie rozkurczowe i wiatropędne, pobudza także wydzielanie soku żołądkowego i apetyt. Nasiona kolendry znoszą także uczucie sytości.

1.4. Biedrzeniec anyż

Biedrzeniec anyż (łac. Pimpilella anisum), znany jako anyż czy anyżek, to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny selerowatych. Najprawdopodobniej pochodzi ze wschodnich obszarów basenu Morza Śródziemnego. Dziś jest wyłącznie uprawiany, w Polsce rzadko.

Surowcem zielarskim jest owoc anyżu (Anisi fructus): cała, wysuszona rozłupnia, często z małym fragmentem cienkiej, sztywnej, lekko zgiętej szypułki, która zawiera anyżowy olejek eteryczny. Dzięki niemu roślina działa rozkurczowo i wiatropędnie, wykorzystuje się ją również w celu zapobiegania zaparć.

1.5. Cykoria podróżnik

Cykoria podróżnik (łac. Cichorium intybus), znana także jako podróżnik błękitny, to gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Obecnie występuje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

Surowcem lekarskim jest całe ziele, same płatki lub korzeń (Radix Cichorii), które zawierają glikozyd intubinę, sporo inuliny, laktucynę, pektynę, cholinę, taraxasterol, sole mineralne i śladowe ilości olejków eterycznych.

Korzeń rośliny:

  • łagodnie pobudza wytwarzanie soku żołądkowego i żółci,
  • poprawia trawienie,
  • działa lekko przeczyszczająco,
  • łagodzi objawy związane z zaburzeniami trawienia (pełności brzucha, wzdęcia, niestrawność),
  • poprawia apetyt.

Z uwagi na drażniące na ścianę żołądka, cykorii nie powinny stosować osoby cierpiące na nadkwaśność oraz choroby wrzodowe.

2. Pozostałe zioła zaostrzające apetyt

Inne, nieco mniej znane i popularne zioła zaostrzające apetyt to:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze