Trwa ładowanie...

Zjedz pięć sztuk na czczo. Najlepsze remedium na zapchane jelita

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
11.03.2023 16:53
Najlepszy sposób na pobudzenia pracy jelit
Najlepszy sposób na pobudzenia pracy jelit (Adobe Stock)

Dieta oparta na przetworzonej żywności, mała ilość błonnika, nieregularne pory posiłków, do tego brak aktywności fizycznej sprzyjają dolegliwościom jelitowym. Zaburzenia perystaltyki jelit to częsty problem dotykający ludzi w różnym wieku. Dzięki kilku prostym zmianom w diecie można pokonać dokuczliwe dolegliwości.

spis treści

1. W jaki sposób pobudzić perystaltykę jelit?

  • Zacznij dzień od szklanki wody

Jedną z przyczyn zaparć jest wypijanie zbyt małej ilości płynów w ciągu dnia. W tym przypadku doskonale sprawdzi się wprowadzenie prostego rytuału - zaczynaj każdy dzień od szklanki przegotowanej, letniej wody.

Nasiona babki płesznik poprawiają perystaltykę jelit i ułatwiają wypróżnianie
Nasiona babki płesznik poprawiają perystaltykę jelit i ułatwiają wypróżnianie (Getty Images)
Zobacz film: "Produkty, które sieją spustoszenie w jelitach"
  • Przed śniadaniem suszone owoce

Specjaliści wskazują, że doskonałym sposobem na walkę z zaparciami są suszone owoce. Najlepiej codziennie rano sięgnąć po 5-6 sztuk suszonych śliwek, moreli, daktyli lub rodzynek. Ważne, żeby zjeść je na czczo.

Suszone owoce zawierają do 3,5 razy więcej błonnika niż świeże. Błonnik działa na układ pokarmowy jak miotełka, pobudza ruchy perystaltyczne jelit i pomaga złagodzić zaparcia.

  • Sięgnij po babkę płesznik

Babka płesznik to roślina, która jest doskonałym źródłem błonnika celulozowego. Nasiona tej rośliny wspomagają prawidłowe funkcjonowania jelit, pomagają oczyszczać organizm z toksyn, a także łagodzą inne dolegliwości związane z układem trawiennym.

Nasiona babki płesznik po zalaniu wodą tworzą żelową konsystencję. Można je dodać np. do owsianki, płatków śniadaniowych albo posypać nimi kanapki.

  • Nie podjadaj w nocy

Daj swoim jelitom odpocząć. Organizm potrzebuje kilku godzin, aby pokarm z żołądka przedostał się do jelit. W związku z tym nocne podjadanie szybko odbije się na wadze, ale też może prowadzić do problemów trawiennych.

Najlepszym rozwiązaniem przy problemach z jelitami jest kolacja - nie później niż o godzinie 20:00, by jelita miały czas na usunięcie resztek bakterii, usprawnienie perystaltyki oraz regenerację.

  • Nie leż po posiłku i masuj brzuch

Brak ruchu sprzyja zaparciom. Powinniśmy unikać przejadania, bo wtedy ciężko się zmobilizować do jakiejkolwiek aktywności po posiłku. Ruch usprawnia pracę przewodu pokarmowego. By pobudzić perystaltykę jelit, pomocny będzie też masaż brzucha.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze