Zupa buraczkowa – na żeberkach, bez mięsa na smażonych burakach, zabielana
Zachęca do zjedzenia nie tylko smak, aromat, ale i intensywny kolor. Mowa o zupie buraczkowej, która wspaniale oczyszcza z toksyn i wspomaga pracę wątroby. To doskonały, dietetyczny patent dla zdrowego organizmu i lepszego samopoczucia. Zupa buraczkowa jest bardzo prosta i szybka do przyrządzenia. Nie wymaga posiadania specjalnych zdolności kulinarnych.
1. Zupa buraczkowa – na żeberkach
Urzekającym w prostocie daniem jest zupa buraczkowa na żeberkach. Z dodatkiem ziemniaków i skwarek stanowi kwintesencję smaku.
Składniki zupy buraczkowej: 4 porcji żeberek – każda po dwie kostki, 8 dużych buraków, pęczek włoszczyzny, 3 listki laurowe, 6 ziaren ziela angielskiego, sól, pieprz, szczyptę cukru i łyżkę octu.
Przygotowanie zupy buraczkowej:
- Żeberka zalać zimną wodą, zagotować, zebrać i usunąć szumowiny.
- Dodać włoszczyznę, liście laurowe, włoszczyznę, popieprzyć według uznania.
- Kiedy warzywa będą odpowiednio miękkie należy je wyjąć i dodać obrane oraz pokrojone kostkę buraki.
- Na małym ogniu gotować aż buraki i mięso będą miękkie.
- Pod koniec gotowania dodać ocet i doprawić do smaku – solą i pieprzem.
Zupę buraczkową na żeberkach najlepiej podawać z ziemniakami i skwarkami.
2. Zupa buraczkowa – bez mięsa na smażonych burakach
Zupa buraczkowa bez mięsa na smażonych burakach smakuje pysznie zarówno w chłodniejsze dni jako rozgrzewacz oraz idealnie zastępuje chłodnik. To doskonała alternatywa mięsnej zupy buraczanej, idealna dla wegetarianów.
Składnikami tej zupy są: 3 buraki, 2l bulionu warzywnego, 2 cebule, 2 marchewki, pietruszka, ½ bulwy selera, 250 ml śmietany 18%, 3 ziemniaki, 4 łyżki masła roślinnego, pieprz, sól i natka pietruszki.
Przygotowanie:
- Należy wszystkie warzywa obrać, umyć oraz wysuszyć. Pietruszkę, seler i marchew zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Następnie ziemniaki pokroić w małą kostkę. Warzywa zalać bulionem warzywnym i gotować na pół miękko.
- W międzyczasie zetrzeć buraki na tarce o dużych oczkach, a cebulę pokroić w małą kostkę i wrzucić na rozgrzane na patelni masło. Tak przygotowane składniki należy smażyć na pół miękko nie zapominając, aby co chwilę zamieszać.
- Zawartość patelni dodać do zupy i według uznania doprawić solą i pieprzem. Całość gotować aż do uzyskania pełnej miękkości wszystkich składników.
- Odlać chochlę gorącego wywaru i wymieszać z 18% śmietaną. Kolejno przelać do garnka, następnie wymieszać i tak gotować przez około 5 minut.
- Zupę udekorować posiekaną natką pietruszki.
3. Zupa buraczkowa – zabielana
Do przygotowania zabielanej zupy buraczkowej potrzeba: 5 sztuk buraków, 1,7l bulionu, 1 dużą cebulę, 4 ziemniaki, 4 marchewki, 2 sztuki korzenia pietruszki, ok. 150 g selera korzeniowego, słodką śmietanę, sok z cytryny, sól, vegetę, pieprz, paprykę czerwoną słodką, 2 sztuki liścia laurowego, 3 łyżeczki octu, ziele angielskie i cukier.
Przygotowanie zabielanej zupy buraczkowej:
- Warzywa obrać, umyć i pokroić w kosteczkę. Ziemniaki zalać wodą żeby nie ściemniały.
- Do bulionu dodać buraki, ocet, łyżkę soli, łyżkę cukru i zagotować (buraki gotować około 1,5-2 godzin).
- Po godzinie dodać pozostałe warzywa. Powoli dodawać przyprawy. Gotować ok. 30 minut na wolnym ogniu aż do uzyskania miękkości warzyw.
- Doprawić do smaku i zabielić śmietaną.
Zupę buraczkową można wzmocnić za pomocą podsmażonego boczku, ewentualnie chilli.