Zupa tajska – przepisy, wartości odżywcze
Obecnie wraca moda na różnorodne zupy, które przez ostatnie lata znikały z menu. Szczególną popularnością cieszą się zupy kremy, a także te inspirowane egzotycznymi smakami. Takim orientalnym akcentem jest zupa tajska, która jest jednym z najpopularniejszych dań wśród mieszkańców Tajlandii.
1. Przepisy na zupę tajską
Produkty, które stosuje się do przygotowywania tajskich dań, w tym również zupy tajskiej są dostępne w polskich sklepach. w internecie można znaleźć przepisy na tajskie zupy, które wciąż są urozmaicane. Wśród wielu przepisów, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Prawdziwym specjałem jest zupa tajska Tom Kha Gai, której podstawą jest mleko kokosowe i pierś kurczak, a jej ostro-kwaśny smak przeplata się ze słodką nutą mleczka kokosowego.
Jak przygotować zupę tajską Tom Kha Gai?
Składniki:
- Imbir;
- 200 ml mleka kokosowego;
- 2 łyżki sosu rybnego;
- Limonka;
- Chili;
- 10 pieczarek;
- Trawa cytrynowa;
- Udko kurczaka.
Przygotowanie: Imbir należy zetrzeć na tarce, zgnieść (np. w moździerzu) trawę cytrynową, grzyby pokroić w plasterki (po wcześniejszym moczeniu ich we wrzątku) i papryczkę chili. Kurczaka ugotować w wodzie do której należy dodać imbir, trawę cytrynową, otartą skórę z limonki, papryczkę chili i sos rybny.
Gotować przez 50 minut. Po tym czasie należy dodać mleczko kokosowe, grzyby, sos rybny i sok z limonki, a także łyżeczkę cukru do smaku. Wszystko gotować jeszcze przez 5 minut. W ten sposób zupa tajska jest gotowa. Dla ozdoby i wzmocnienia smaku można po wierzchu zupę tajską posypać kolendrą lub bazylią.
Drugą opcją jest zupa tajska Tom Yum Gai, która zamiast mięsa z kurczaka zawiera krewetki.
Składniki zupy tajskiej:
- Papryczki chili;
- Świeża kolendra;
- 2 łyżki sosu rybnego;
- Limonka;
- Trawa cytrynowa lub 1 łyżeczka pasty z trawy cytrynowej;
- Sok z połowy limonki;
- Kawałek startego imbiru;
- 10 pieczarek;
- 1 duża paczka krewetek;
- 4 szklanki drobiowego bulionu;
- 2 drobno dymki ze szczypiorem.
Przygotowanie zupy tajskiej: Pieczarki obieramy i kroimy w plasterki. Wrzucamy je do garnka, zalewamy bulionem i dodajemy resztę składników (oprócz mleka koksowego i krewetek). Gdy bulion zaczyna się gotować dodajemy krewetki, po chwili dolewamy mleko kokosowe. Gotujemy 15 minut. Zestawiamy z ognia, dodajemy posiekaną dymkę i szczypior i podajemy na ciepło.
2. Wartości odżywcze zupy tajskiej
Zupa tajska w swoim składzie ma wiele wartościowych składników m.in. mleko kokosowe, które nie zawiera cholesterolu, a także dzięki zawartości kwasów tłuszczowych średniodługich bardzo szybko trafia do wątroby, gdzie przemienia się w energię, dzięki czemu nie zamienia się w tkankę tłuszczową.
Ponadto zawiera w sobie witaminę C, B i K. Działa bakteriobójczo, przeciwwirusowa i przeciwgrzybicznie. Jest również idealnym zamiennikiem dla osób z nietolerancją laktozy.
W skład zupy tajskiej wchodzi również bardzo zdrowy imbir, który ułatwia trawienie, łagodzi mdłości i bóle miesiączkowe. Jest również pomocny w czasie przeziębienia i łagodzi objawy migreny. Działa przeciwobrzękowo, zwiększa koncentrację i polepsza krążenie krwi.
Sok z jednej limonki dodawany do zupy tajskiej według bazy danych Departamentu Żywności i Rolnictwa USA dostarcza zaledwie 11 kcal, 4 g węglowodanów i jedynie 1 g cukru. Dostarcza również 22 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C.
Jedna łyżeczka skórki z limonki to 1 kcal i 4 proc. zalecanej dawki witaminy C. Trawa cytrynowa, która również znajduje się w zupie tajskiej ma działanie orzeźwiające, zwiększa zdolność koncentracji i rozgrzewa. Dodatkowo pobudza wydzielanie soków trawiennych i leczy stany zapalane gardła.