Zwiększa ryzyko chorób płuc. Zwróć uwagę na ilość tego składnika
W czasopiśmie "Nutrients" opublikowano badanie naukowca z Chińskiej Akademii Nauk, który dokonał przeglądu najnowszych postępów w rozumieniu diety i składników żywności jako czynników przyczyniających się do etiologii alergii. Zhang Ping przeanalizował, jaki jadłospis zwiększa ryzyko wystąpienia alergii i wzmacnia jej przebieg. Zasugerował też rozwiązanie.
1. Żywieniowe czynniki ryzyka alergii
Choroby alergiczne to grupa przewlekłych chorób zapalnych płuc, skóry i nabłonka nosa, które charakteryzują się nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną zależną od cytokin IgE i Th2 na eksponowane alergeny.
Chiński naukowiec na podstawie analizy dostępnych badań uznał, że dieta poprzez regulację homeostazy tkankowej i immunologicznej, odgrywa kluczową rolę w rozwoju i intensywności przebiegu chorób alergicznych.
Dietetyczne i żywieniowe czynniki ryzyka alergii to:
- wysoka zawartość białka,
- wysoka zawartość tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych n-6, średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych,
- wysoka zawartość cholesterolu,
- niska zawartość błonnika pokarmowego,
- niska zawartość warzyw i owoców,
- wysoka zawartość cukrów prostych i przetworzonej żywności,
- niski poziom cynku i żelaza,
- niski poziom witamin A, D i E.
Nadmiar kalorii, duże spożycie białka i tłuszczów nasyconych lub brak błonnika pokarmowego i mikroelementów mogą uruchomić mechanizmy obronne układu odpornościowego i przygotować gospodarza na reakcje alergiczne.
Dlatego ograniczenie kalorii w połączeniu z odpowiednią ilością błonnika pokarmowego i odpowiednim spożyciem makroskładników odżywczych jest niezbędne do utrzymania tolerancji immunologicznej na alergeny.
Dieta roślinna jest wzbogacona w mikroelementy i flawonoidy, które wiążą się z silnym działaniem przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. W związku z tym badacz zasugerował, że szczególnie przydatna w leczeniu ciężkich alergii związanych z otyłością może być właśnie dieta roślinna.