Zwiększają ryzyko udaru lub demencji. Trzy najbardziej szkodliwe napoje dla mózgu
Trzykrotnie bardziej zwiększają ryzyko demencji lub udaru, przyspieszają starzenie mózgu i zmniejszają istotę szarą oraz białą, odpowiedzialne m.in. za umiejętność pisania, czytania czy logicznego myślenia. Tymczasem choć jeden z tych trzech napojów pojawia się w codziennej diecie wielu osób.
1. Alkohol – dlaczego mózg go nie lubi?
Trudność w wysławianiu się, problemy z logicznym myśleniem, zaniki pamięci – taka reakcja ośrodkowego układu nerwowego pojawia się w bardzo krótkim czasie po spożyciu alkoholu. Jednak ten ma także długotrwały wpływ na mózg.
Najnowsze badanie, którego wyniki zostały opublikowane na łamach "Nature" dowodzi, że regularne picie alkoholu wpływa na istotę szarą oraz białą w mózgu. Obie stanowią najważniejszy element ośrodkowego układu nerwowego.
Istota szara odpowiada m.in.za odbieranie bodźców i informacji ze świata zewnętrznego, a istota biała odgrywa istotną rolę w procesie uczenia się.
"Przewlekłe spożywanie alkoholu wiąże się ze zmianami w strukturze i łączności mózgu. Badania neuroobrazowe pokazały, że przewlekłe, intensywne spożywanie alkoholu (trzy lub więcej drinków dla kobiet i cztery lub więcej drinków dla mężczyzn) wiąże się z powszechnymi wzorcami zmian makrostrukturalnych i mikrostrukturalnych, które dotyczą głównie struktur czołowych, międzymózgowia, hipokampa i móżdżku" – piszą badacze.
2. Słodzone napoje gazowane zmniejszają mózg
Według badania z "Alzheimer's & Dementia" wystarczy jeden napój gazowany dziennie pity regularnie, by doszło do zmniejszenia objętości mózgu.
W wyniku badania osoby, które nie stroniły od napojów gazowanych, miały również problemy z tzw. pamięcią epizodyczną, czyli odpowiedzialną za wydarzenia z przeszłości. Do tego u amatorów słodkich napojów odnotowano zmniejszony obszar hipokampu, czyli tej części mózgu, która odpowiada m.in. za uczenie się czy orientację przestrzenną. Mówiąc wprost: tych obszarów, które ulegają upośledzeniu wraz z biegiem lat.
W badaniu mózg osób, które piły co najmniej jeden napój dziennie, starzał się o ok. sześć lat szybciej niż mózg osób, które nie piły w ogóle słodkich napojów. Ci, którzy piją więcej niż dwa takie napoje dziennie, narażeni są na starzenie mózgu szybsze aż o 11 lat.
3. Napoje dietetyczne powodują udar i demencję?
Co z napojami uznawanymi za zdrowszą alternatywę tych słodkich? Okazuje się, że dietetyczne napoje gazowane, w których cukier został zastąpiony sztucznym słodzikiem, także mogą wpływać negatywnie na mózg.
Badanie opublikowane w "Stroke" wykazało, że napoje dietetyczne aż trzykrotnie zwiększają ryzyko udaru i demencji w porównaniu z osobami, które nie piją żadnych napojów gazowanych.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl