Bliny - charakterystyka, przepis, z czym podawać bliny
Bliny wywodzące się z kuchni rosyjskiej są naleśnikami z ciasta z mąki gryczano-pszennej lub gryczano-żytniej. W wersji wytrawnej podaje się je ze śmietaną, masłem, wędzonym jesiotrem, wędzonym pstrągiem, pastą rybną lub czarnym kawiorem. W wersji słodkiej najlepiej smakują z konfiturą.
1. Czym są bliny?
Bliny to tradycyjna potrawa wywodząca się z kuchni rosyjskiej, jednak znana również w kuchni ukraińskiej czy białoruskiej. W przeszłości danie to stanowiło nieodłączny element tygodnia ostatkowego przed Wielkim Postem.
Do ich przygotowania niezbędna jest mąka gryczana, pszenna, orkiszowa lub gryczano-żytnia. Koniecznym składnikiem są również drożdże. Potrawę tę można podawać zarówno na słodko, jak i na wytrawnie.
2. Jak przyrządzić bliny?
Przedstawiamy prosty przepis na bliny. Oto składniki potrzebne do przyrządzenia potrawy:
- 2 łyżeczki suchych drożdży,
- 1 żółtko
- 50 g masła klarowanego
- 800 ml ciepłego mleka,
- 100 g mąki gryczanej typu 720,
- 300 g mąki pszennej typu 750.
Wszystkie składniki wsypujemy do dużej miski, dodajemy do nich żółtko, a następnie zalewamy ciepłym mlekiem. Całość dokładnie mieszamy. Po dokładnym wymieszaniu składników odstawiamy miskę na dwadzieścia minut pod przykryciem (rozczyn powinien zwiększyć w tym czasie swoją objętość o połowę).
Pamiętając o maśle klarowanym, rozgrzewamy patelnię, a następnie smażymy placki. Ich wielkość powinna przypominać wielkość placków ziemniaczanych. Nie powinny być one tak duże jak naleśniki.
3. Z czym podawać bliny?
W zależności od własnych preferencji, do placków możemy dodać ulubioną konfiturę, dżem, syrop klonowy, śmietanę, masło orzechowe, masę czekoladową, świeże owoce lub cukier puder. Jeśli preferujemy wersję wytrawną, możemy dodać do blinów pastę rybną, wędzonego łososia, czarny kawior lub wędzonego jesiotra, solonego lub marynowanego śledzia, marynowane grzyby, tarty ser, kawałki ugotowanego jajka.