Kuchnia ukraińska – charakterystyka, najczęstsze składniki i tradycyjne potrawy
Kuchnia ukraińska jest niezwykle urozmaicona, gdyż przez lata była wzbogacana wpływami innych narodów. To mieszanka wielu tradycji kulinarnych, m.in. kuchni polskiej, rosyjskiej, czy tureckiej. Dlatego też obfituje w ciekawe smaki i aromaty. Czym dokładnie charakteryzuje się kuchnia ukraińska?
- 1. Charakterystyka kuchni ukraińskiej
- 2. Jakie składniki są najczęściej wykorzystywane w ukraińskich potrawach?
- 3. Jakie są charakterystyczne dania dla kuchni ukraińskiej?
- 3.1. Zupy kuchni ukraińskiej
- 3.2. Dania kuchni ukraińskiej
- 3.3. Desery kuchni ukraińskiej
- 3.4. Suszone ryby
- 4. Jakie są tradycje związane z ukraińską kuchnią i kulturą kulinarną?
- 5. Jakie są podobieństwa i różnice między kuchnią ukraińską a innymi kuchniami wschodnioeuropejskimi?
1. Charakterystyka kuchni ukraińskiej
Kuchnia ukraińska to prawdziwy raj dla miłośników dobrego jedzenia. Oferuje ogromne bogactwo kulinarnych doznań, które odzwierciedla jej bogatą historię i wpływy innych narodów. Na jej różnorodność wpłynęła kuchnia rosyjska, polska, niemiecka, żydowska, białoruska, ormiańska i turecka.
Ukraińskie dania są bardzo sycące i treściwe, często tłuste i kaloryczne. Co wynika ze wschodniego stylu życia. Korzenie kuchni ukraińskiej sięgają XVIII/XIX wieku.
2. Jakie składniki są najczęściej wykorzystywane w ukraińskich potrawach?
Potrawy ukraińskie są typowe dla kuchni kresowej. Podstawę stanowią lokalne produkty, mięso (wieprzowina, wołowina, drób) i sezonowe warzywa. Bardzo ważnymi składnikami potraw są także chleb oraz mąka (Ukraina przez lata określana była "spichlerzem Europy").
Na ukraińskich stołach nierzadko gości słonina. Często spożywane są także sery (ważnym składnikiem tamtejszej kuchni jest np. bryndza) oraz inne produkty mleczne. Dania są często podawane ze śmietaną.
Na Ukrainie popularne są również ryby. Są one ważnym składnikiem potraw zwłaszcza na południu kraju (w regionie Morza Czarnego).
3. Jakie są charakterystyczne dania dla kuchni ukraińskiej?
3.1. Zupy kuchni ukraińskiej
Na Ukrainie bardzo często spożywa się zupy, zwłaszcza:
- Barszcz ukraiński – jest to kulinarny symbol tego kraju. Obecnie bazą tego dania jest wywar z buraków z dodatkiem warzyw. W skład zupy wchodzi także wiele innych dodatków, które różnią się w zależności od receptury typowej dla danego regionu Ukrainy.
- Solianka – to gęsta i treściwa zupa, którą przygotowuje się na wywarze mięsnym (mięsnym, rybnym lub grzybowym) z dodatkiem wody po kiszonce, ogórków kiszonych oraz kwasu chlebowego. Jest to tradycyjne danie zarówno kuchni ukraińskiej, jak i rosyjskiej.
- Ucha – jest to rybna zupa, typowa zarówno dla kuchni ukraińskiej, jak i rosyjskiej.
- Kapuśniak zaporoski (kapuśniak kozacki).
3.2. Dania kuchni ukraińskiej
Typowe dla kuchni ukraińskiej dania to przede wszystkim:
- Wareniki (varenyky) – są to średniej wielkości pierogi, które mają półksiężycowy kształt. Mogą być podawane ze słodkim lub słonym farszem.
- Holubtsi – to danie przypomina polskie gołąbki. Są to liście kapusty faszerowane mięsem mielonym, ryżem, cebulą i przyprawami.
- Banosz – jest to bardzo sycąca potrawa, której podstawą jest kasza kukurydziana. Do dania dodaje się także skwarki, grzyby oraz bryndzę.
- Deruny – to po prostu ukraińskie placki ziemniaczane (ziemniaki ścierane są na drobnych oczkach tarki). Często serwuje się je ze śmietaną i twarogiem.
- Kotlet de volaille (kotlet po kijowsku) – przygotowany z panierowanej piersi drobiowej oraz masła.
3.3. Desery kuchni ukraińskiej
Desery, które należą do tradycyjnej kuchni ukraińskiej to przede wszystkim:
- Tradycyjna kutia ukraińska – była najważniejszą potrawą na ukraińskim stole wigilijnym. Zwykle przygotowuje się ją z pszenicy, ziaren maku, bakalii, miodu, czy słodu.
- Ukraińskie pączki – to smażone pampuchy, które posypane są cukrem pudrem. Mogą być wypełnione dżemem, owocami, a nawet makiem.
3.4. Suszone ryby
Jednym z największych przysmaków kuchni ukraińskiej są także suszone ryby. Jest to smakowita przekąska, która ma intensywny, wyrazisty smak. Suszone ryby oprócz walorów smakowych mają także dużą wartość odżywczą.
4. Jakie są tradycje związane z ukraińską kuchnią i kulturą kulinarną?
Tradycyjny obiad w kuchni ukraińskiej składa się z dwóch posiłków. Najpierw serwowana jest zupa, do której często podaje się też małe bułeczki, czy chleb. Następnie dopiero podaje się drugie danie. Do drugiego dania często serwuje się rozmaite sałatki.
Jedną z ważniejszych przystawek ukraińskich jest sało, czyli słonina. Czasem określa się ją ukraińską przekąską narodową. Serwuje się ją na rozmaite sposoby – może być podawana w wersji peklowanej lub wędzonej.
W kuchni ukraińskiej bardzo ważną funkcję pełni także chleb. Tradycyjny chleb ukraiński wypiekany jest z mąki pszennej. Nazywa się go palenicą i stanowi on symbol gościnności oraz szczęścia.
Za ukraiński napój narodowy uznaje się kwas chlebowy. Jest to charakterystyczny napój, który wytwarzany jest poprzez fermentację chleba. W smaku przypomina on nieco znany w Polsce podpiwek.
5. Jakie są podobieństwa i różnice między kuchnią ukraińską a innymi kuchniami wschodnioeuropejskimi?
Kuchnia ukraińska ma wiele wspólnego z innymi kuchniami wschodnioeuropejskimi. W obu przypadkach charakterystyczne są krzepiące dania, które przygotowuje się na bazie mięsa, mąki, warzyw sezonowych, produktów mlecznych i innych lokalnych składników. W obu przypadkach dania są najczęściej treściwe, sycące, często tłuste.
Jednak poszczególne zwyczaje kulinarne w różnych krajach wciąż pozostają zróżnicowane. Ma to związek nie tylko z uwarunkowaniami historycznymi, kulturą kraju, ale i ukształtowaniem terenu.
Sama kuchnia ukraińska także jest bardzo niejednorodna. Lokalne przysmaki różnią się tu w zależności od regionu kraju. We wschodnim regionie silniejsze są wpływy kuchni rosyjskiej, a z kolei na zachodzie Ukrainy wyraźniej widać wpływy kuchni węgierskiej, polskiej.