Brzuch jak balon? Te napoje pomogą na wzdęcia
Wzdęcia to problem, z którym zmaga się wiele osób. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że wpływ na nie mogą mieć nie tylko spożywane posiłki, ale także napoje, po które sięgamy. Jak sobie poradzić z tym problemem?
1. Główny winowajca wzdęć
Gastroenterolog dr Joseph Salhab prowadzi konto naTikToku, gdzie dzieli się ze swoimi obserwującymi wieloma cennymi poradami. W niedawnym nagraniu wskazał cztery napoje, które pomogą pozbyć się wzdęć.
Na początku podkreśla, że wskazane przez niego produkty są niskie w FODMAP, czyli nie zawierają oligo-, di-, monosacharydów i polioli. Oznacza to, że łagodzą dolegliwości żołądkowo-jelitowe i są dobrze tolerowane przez układ trawienny.
Często to właśnie produkty bogate w FODMAP są winowajcami wzdęć. W jelicie cienkim zwiększają wchłanianie wody i rozciągają je, a po przejściu do jelita grubego fermentują, co prowadzi do zwiększonej produkcji gazów.
@thestomachdoc 4 breakfast drinks that wont bloat #ibs #bloating #bloatingtips #guthealth ♬ original sound - Dr. Joseph Salhab
2. Pij, by pozbyć się wzdęć
Osobom, które pragną wyeliminować wzdęcia, dr Salhab radzi sięganie po zieloną herbatę o poranku. Napój napakowany jest antyoksydantami, które mają zbawienny wpływ na zdrowie jelit oraz wątroby.
Drugim napojem, który poleca gastroenterolog, jest kakao. Im ciemniejsze, tym lepiej. Napój również zawiera całą masę antyoksydantów i odżywia dobre bakterie w jelitach. Ponadto jest dobrym źródłem błonnika i łagodzi stany zapalne.
Miłośnicy małej czarnej powinni sięgać po espresso - kawa wspomaga ruchy jelit, a tym samym zapobiega zaparciom, co przekłada się na zmniejszenie wzdęć. Niektóre badania sugerują także, że korzystnie wpływa na mikrobiom jelitowy.
Zobacz także: Najgorsze dla jelit i żołądka. Gastrolog: Wzdęcia gwarantowane
Na ostatnim miejscu znalazła się herbata miętowa. Jak zauważa lekarz, wspomaga trawienie oraz wykazuje działanie wiatropędne. Napar wspomaga perystaltykę jelit i może przynieść ulgę osobom zmagającym się ze wzdęciami.
Po miętową herbatę warto także sięgać w przypadku niestrawności. Napar wspomaga wydzielanie soku żołądkowego i wykazuje działanie żółciopędne, a tym samym pomaga przy dolegliwościach przewodu pokarmowego.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl