Trwa ładowanie...

Dieta FODMAP

Dieta FODMAP kojarzy się z zespołem jelita drażliwego. I słusznie, bo to w tej chorobie jest najczęściej zalecana. Na czym polega dieta FODMAP i czy jest skuteczna?

Zobacz film: "Na diecie bezglutenowej lepiej się czujesz? Powodem jest zupełnie coś innego"

spis treści

1. Co to jest dieta FODMAP?

Dieta FODMAP to nic innego jak dieta o niskiej zawartości oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli. Są to węglowodany łatwo fermentujące, słabo wchłaniane i o wysokim ciśnieniu osmotycznym. Znajdziemy wśród nich fruktozę, laktozę, fruktany oraz sztuczne substancje słodzące (m.in. sorbitol, ksylitol).

Zasady diety FODMAP opracowali australijscy naukowcy z Monash University (Monash University, Medicine, Nursing and Health Sciences). Przekonują, że stosowanie jej skutecznie zmniejsza objawy zespołu jelita drażliwego.

2. Produkty dozwolone i zakazane w diecie FODMAP

W diecie FODMAP jest cała lista produktów, których nie zaleca się spożywać. Trzeba jednak podkreślić, że nie oznacza to ich eliminacji do końca życia. Po 6-8 tygodniach ścisłej diety, oznaczającej unikania określonych produktów, można je ponownie wprowadzać do jadłospisu. Trzeba jednak robić to ostrożnie. Należy obserwować, czy dany produkt nie nasila objawów. Na czarnej liście w diecie FODMAP znajdują się warzywa (m.in. soczewica, cebula, kapusta, czosnek), owoce (m.in. jabłko, gruszka, mango, brzoskwinie, morele, śliwki, owoce suszone, owoce z puszki), nabiał (jogurty, mleko, maślanka), a wśród pieczywa i produktów zbożowych – chleb i makaron pszenny, żyto. Unikać należy również syropu z agawy, miodu, syropu glukozowo-fruktozowego oraz słodzików (sorbitolu, mannitolu, maltitolu i ksylitolu).

Bardzo ważne jest również, by potrawy nie były smażone i grillowane. Posiłki zaleca się jeść regularnie w małych porcjach, unikając pośpiechu podczas jedzenia. Lepiej też zrezygnować z ostrych i drażniących układ pokarmowy przypraw.

3. Dieta FODMAP – uważnie czytaj skład

Dobra dieta to przede wszystkim dieta zdrowa i pełnowartościowa. W przypadku diety FODMAP konieczna jest eliminacja określonych składników, ale to nie wystarczy. Trzeba też bardzo uważnie czytać składy gotowych produktów i potraw. Mogą się w nich znajdować zakazane produkty, zwłaszcza przyprawy – czosnek i cebula. Z kolei słodycze bardzo często mają w składzie syrop glukozowo-fruktozowy. Kryje się on nie tylko w wafelkach, ciastkach i czekoladach, ale też w sokach, ketchupie, gotowych sosach.

4. Co to jest zespół jelita drażliwego?

Dieta FODMAP ma przede wszystkim przynieść ulgę w zespole jelita drażliwego (irritable bowel syndrome – IBS). Jest to czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego, który nie funkcjonuje prawidłowo. Choroba ma charakter przewlekły, trudno mówić o całkowitym wyleczeniu. Jej objawy to m.in. zaburzenia wypróżnień (biegunki naprzemiennie z zaparciami) i bóle brzucha. W leczeniu stosuje się leki rozkurczowe, preparaty zapobiegające wzdęciom i poprawiające perystaltykę jelit. Bardzo duże znaczenie ma też postępowanie niefarmakologiczne, które obejmuje dietę oraz unikanie sytuacji stresowych.

Zespół jelita drażliwego to dolegliwość diagnozowana najczęściej po 40. roku życia. Częściej dotyczy kobiet.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.