Chroni przed marskością wątroby. "Zmniejszając ryzyko raka"
Nie tylko żywność, ale także napoje mogą korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego żołądka i wątroby. Dr Saurabh Sethi poleca szczególnie trzy produkty, które naszpikowane są przeciwutleniaczami.
1. Napoje pełne antyoksydantów
Dr Saurabh Sethi jest gastroenterologiem, a na swoim TikToku dzieli się poradami jak dbać o zdrowie jelit, wątroby i żołądka. W niedawnym nagraniu wskazał trzy napoje, po które powinien sięgać każdy z nas.
Specjalista zauważa, że wymienione przez niego mieszanki zapobiegają chorobom wątroby, korzystnie wpływają na funkcjonowanie jelit, chronią żołądek i poprawiają samopoczucie oraz zdrowie, dzięki bogactwu przeciwutleniaczy.
1.1. Kawa
Badania opublikowane w czasopiśmie "Clinical And Experimental Hepatology" wykazały, że osoby spożywające ok. dwóch filiżanek kawy dziennie są mniej narażone na rozwój marskości wątroby.
- To świetna opcja, ponieważ zawiera wiele przeciwutleniaczy i udowodniono, że wspomaga zdrowie wątroby, łagodząc stłuszczenie, a także zmniejszając ryzyko raka - zauważa dr Sethi.
Specjalista radzi jednak, by zrezygnować z cukru i śmietanki. Napar warto za to wzbogacić ulubionymi przyprawami jak cynamon lub kardamon. Nie tylko poprawiają smak, ale także wzmocnią zdrowotne działanie.
@doctorsethimd 3 Drinks I consume daily as a Gastroenterologist #guthealth #guttok #ibs #ibstok #bloating #healthytips #healthtok #learnontiktok #learnwithtiktok #constipation #foodtok #liver #fattyliver ♬ original sound - Dr Sethi Gastroenterologist
1.2. Zielona herbata
Zielona herbata to zdrowy wybór ze względu na zawartość katechin, które są silnymi przeciwutleniaczami. Korzystnie wpływają na zdrowie jelit i wątroby, a sam napar to świetna alternatywa dla kawy.
Badania opublikowane w czasopiśmie "BMJ Open Diabetes Research and Care" wykazały, że codzienne picie czterech filiżanek zielonej herbaty może pomóc osobom chorym na cukrzycę typu 2 żyć dłużej.
Co więcej, mnóstwo analiz sugeruje, że napar może również chronić przed chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera, a nawet niektórymi rodzajami raka.
1.3. Koktajle
Chociaż koktajle nie zawsze cieszą się dobrą reputacją, przygotowane w domu ze świeżych składników mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie.
W ten sposób zatrzymują część błonnika z użytych w nich owoców i warzyw oraz mają niższy indeks glikemiczny niż soki. Dr Sethi najbardziej poleca wykorzystać w nich jagody lub szpinak.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl