Coraz młodsi zapadają na nowotwór jelita grubego. Te dwa produkty "żywią raka"
Rosnąca liczba zachorowań wśród coraz młodszych pacjentów skłoniła badaczy do przyjrzenia się zależnościom pomiędzy rozwojem nowotworu jelit a dietą.
1. Nowe badanie
Badania, których wyniki zaprezentowano na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), wykazały, że czynniki takie jak nadmierne spożywanie napojów słodzonych cukrem lub czerwonego mięsa, a także wynikająca z nich bezpośrednio otyłość, mogą przyczyniać się do rozwoju raka jelita u pacjentów w młodszym wieku.
- Warto zauważyć, że nie oznacza to, że "cukier żywi raka" dopiero u osób, które już chorują, ale ograniczenie jego spożycia u zdrowych osób może pomóc zapobiec rozwojowi choroby - powiedział w "Medical News Today" dr Suneel Kamath, jeden z autorów badania.
Opublikowana praca naukowa podkreśla również, że liczba młodych ludzi, u których diagnozuje się raka jelita grubego, wzrosła o 22 proc. od lat 90.
- Aktualnie najbardziej zauważalne wzrosty zachorowań dotyczą osób w wieku 40 lat i tuż przed, choć jest też coraz więcej trzydziestokilkulatków, którzy mają już zaawansowany nowotwór jelita grubego. Granica wieku ewidentnie się więc obniża. To jest coś, czego do niedawna w ogóle nie było, więc trend jest bardzo niepokojący - zaznaczał w rozmowie z WP abcZdrowie gastrolog prof. Wojciech Marlicz.
2. Jak objawia się rak jelita?
Każdego roku w Polsce na raka jelita grubego umiera co najmniej 12 tys. osób, a 20 tys. otrzymuje diagnozę. Przyczyny tego nowotworu leżą przede wszystkim w niezdrowym stylu życia obejmującym ubogą w błonnik, niezbilansowaną dietę, ale także brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i częste spożywanie alkoholu.
Do charakterystycznych objawów należą m.in. krwawienia z odbytu, zaburzenia rytmu wypróżnień, częste biegunki, krwawe stolce. Warto je znać i obserwować wszelkie odchylenia od normy w funkcjonowaniu układu pokarmowego i wydalniczego, bo rak jelita grubego nadal należy do nowotworów diagnozowanych zbyt późno.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski