Trwa ładowanie...

Coraz młodsi zapadają na nowotwór jelita grubego. Te dwa produkty "żywią raka"

 Aleksandra Zaborowska
07.09.2024 08:25
Naukowcy ostrzegają: Prosta droga do raka
Naukowcy ostrzegają: Prosta droga do raka (Getty Images)

Rosnąca liczba zachorowań wśród coraz młodszych pacjentów skłoniła badaczy do przyjrzenia się zależnościom pomiędzy rozwojem nowotworu jelit a dietą.

spis treści

1. Nowe badanie

Badania, których wyniki zaprezentowano na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), wykazały, że czynniki takie jak nadmierne spożywanie napojów słodzonych cukrem lub czerwonego mięsa, a także wynikająca z nich bezpośrednio otyłość, mogą przyczyniać się do rozwoju raka jelita u pacjentów w młodszym wieku.

- Warto zauważyć, że nie oznacza to, że "cukier żywi raka" dopiero u osób, które już chorują, ale ograniczenie jego spożycia u zdrowych osób może pomóc zapobiec rozwojowi choroby - powiedział w "Medical News Today" dr Suneel Kamath, jeden z autorów badania.

Opublikowana praca naukowa podkreśla również, że liczba młodych ludzi, u których diagnozuje się raka jelita grubego, wzrosła o 22 proc. od lat 90.

Zobacz film: "Rezygnujesz z mięsa? Takie mogą być efekty"

- Aktualnie najbardziej zauważalne wzrosty zachorowań dotyczą osób w wieku 40 lat i tuż przed, choć jest też coraz więcej trzydziestokilkulatków, którzy mają już zaawansowany nowotwór jelita grubego. Granica wieku ewidentnie się więc obniża. To jest coś, czego do niedawna w ogóle nie było, więc trend jest bardzo niepokojący - zaznaczał w rozmowie z WP abcZdrowie gastrolog prof. Wojciech Marlicz.

2. Jak objawia się rak jelita?

Każdego roku w Polsce na raka jelita grubego umiera co najmniej 12 tys. osób, a 20 tys. otrzymuje diagnozę. Przyczyny tego nowotworu leżą przede wszystkim w niezdrowym stylu życia obejmującym ubogą w błonnik, niezbilansowaną dietę, ale także brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i częste spożywanie alkoholu.

Do charakterystycznych objawów należą m.in. krwawienia z odbytu, zaburzenia rytmu wypróżnień, częste biegunki, krwawe stolce. Warto je znać i obserwować wszelkie odchylenia od normy w funkcjonowaniu układu pokarmowego i wydalniczego, bo rak jelita grubego nadal należy do nowotworów diagnozowanych zbyt późno.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze