Trwa ładowanie...

Coraz więcej młodych ludzi z depresją i lękami. Naukowcy wskazują winnego

 Aleksandra Zaborowska
Aleksandra Zaborowska 01.10.2024 15:06
Coraz więcej młodych ludzi z depresją i lękami. Szczególnie winne są te potrawy
Coraz więcej młodych ludzi z depresją i lękami. Szczególnie winne są te potrawy (Getty Images)

Częste spożywanie fast foodów może znacząco zwiększać ryzyko depresji i lęków u młodych dorosłych. Badacze podkreślają jednak, że niektóre produkty wpływają na nasze zdrowie gorzej niż inne.

spis treści

1. Jedzenie fast foodów prowadzi do depresji i lęków

Za pomocą badania przekrojowego zbadano związek między popularnymi daniami fast food a objawami depresyjnymi i lękowymi u 142 młodych dorosłych z Hongkongu w wieku 18–27 lat. Z przeprowadzonego na Uniwersytecie w Hongkongu badania wynika, że dieta ma istotny wpływ na zdrowie psychiczne młodych dorosłych. Analiza wykazuje jednak, że wpływ na zdrowie psychiczne różni się w zależności od rodzajów fast foodów i ich składów, co dotychczas nie było szeroko badane.

Analiza dotycząca studentów z Hongkongu wykazała, że ponad połowa z nich doświadcza objawów depresji i lęku, co znacznie przewyższa globalną średnią. Badania sugerują, że częste spożywanie fast foodów, szczególnie tych bogatych w tłuszcz, cukier i sól, zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. Wśród przebadanych posiłków i produktów, najgorsze dla zdrowia wyniki wykazywały burgery wołowe, frytki smażone na głębokim tłuszczu, smażony kurczak i koktajle mleczne.

Zobacz film: "Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans"

Jednym z najważniejszych odkryć badania jest związek między wysoką częstotliwością spożywania tłustych i słodkich potraw a występowaniem objawów depresji oraz lęku. Co ciekawe, regularne spożywanie napojów bezcukrowych, takich jak herbata, zmniejszało ryzyko wystąpienia depresji u badanych.

2. Dlaczego młodzi są w kryzysie psychicznym?

Pogarszająca się kondycja psychiczna młodych dorosłych jest problemem globalnym, a różnorodne czynniki, takie jak genetyka, styl życia czy dieta, wpływają na rozwój depresji i zaburzeń lękowych. Stres, długie godziny w pracy oraz brak odpowiedniej przestrzeni życiowej, charakterystyczne zwłaszcza dla młodych ludzi z dużych miast, dodatkowo zwiększają ryzyko wystąpienia tych problemów.

Autorzy badania zwracają uwagę na rosnące znaczenie diety w kontekście zdrowia psychicznego. Obecnie coraz więcej badań wskazuje, że zdrowe nawyki żywieniowe, takie jak spożywanie warzyw, owoców, ryb i pełnoziarnistych produktów, mogą zapobiegać objawom depresji i lęku.

W coraz większej liczbie miejsc na świecie (również w Hongkongu, w którym przeprowadzono badanie), ze względu na trudne warunki ekonomiczne, wiele osób wybiera tańsze, mniej wartościowe fast foody, co może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze