Trwa ładowanie...

Dieta Eversa

Dieta Eversa
Dieta Eversa (123RF)

Joseph Evers, niemiecki lekarz, opracował idealną dietę dla osób chcących rozstać się z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Nie jest to jednak typowa dieta odchudzająca, a raczej pewien sposób odżywiania się, który ma zapewnić zdrowie, zgrabną sylwetkę i dobre samopoczucie. Diety, takie jak dieta Eversa, określa się często jako diety zdrowotne, ponieważ ich głównym celem jest wywarcie pozytywnego wpływu na organizm człowieka. Jego kuracja nie ma sztywno wyznaczonego jadłospisu, zawiera jednak wytyczne, dzięki którym można odzyskać zdrowie, dobre samopoczucie i upragnioną wagę. Dieta Eversa opiera się na spożywaniu świeżych warzyw i owoców niepoddanych obróbce termicznej, która to powoduje duże straty naturalnych składników odżywczych.

1. Założenia diety Eversa

Evers prowadził badania nad przyczynami rozprzestrzeniania się chorób cywilizacyjnych w krajach rozwijających się i wysoko rozwiniętych. Odkrył, że im częściej dane społeczeństwo jada produkty rafinowane („sztuczna” żywność, która podlega procesom rafinacji, np. w celu nadania im handlowego wyglądu, obróbki termicznej itp.), tym mocniej wzrasta wskaźnik chorób cywilizacyjnych (miażdżycy, schorzeń żołądkowo-jelitowych, próchnicy, zaburzeń przemiany materii, choroby wieńcowej, otyłości i cukrzycy). W wyżej wymienionych chorobach podstawową przyczyną jest nieprawidłowe odżywianie oraz poddawanie produktów obróbce i przetwarzaniu. Lekarz zauważył, że osoby żyjące z dala od cywilizacji nie zapadają na choroby takie jak dzisiejsze społeczeństwa w krajach rozwiniętych, głównie dlatego, że ich jadłospis składa się z barwnych warzyw i owoców oraz z małych porcji mięsa.

2. Zasady zdrowego żywienia w diecie Eversa

Głównym założeniem i podstawą diety Eversa są wyłącznie produkty naturalnego pochodzenia, czyli niepoddane procesom przetwarzania. Są to m.in.: korzonki, pełnoziarnisty chleb, kiełki warzyw, owoce, warzywa, płatki owsiane, surowe mleko (najlepiej prosto od krowy). Jadłospis taki zalecany jest przede wszystkim dla osób ze stwardnieniem rozsianym oraz dla ludzi mających problemy z przemianą materii, nadwagą, otyłością, cukrzycą. Najczęściej spotykane błędy żywieniowe popełniane zdaniem Eversa przez mieszkańców krajów rozwiniętych i rozwijających się to:

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"
  • spożywanie zbyt wysokiej ilości produktów rafinowanych, zwłaszcza białego chleba, gdyż jest ubogi w witaminy i błonnik pokarmowy;
  • przetwarzanie produktów mlecznych, zwłaszcza mleka, począwszy od pasteryzacji, przez: homogenizację, konserwowanie i sterylizację;
  • nieprawidłowe i niezdrowe przyrządzanie produktów powodujące zanikanie ich wartości odżywczych, np. smażenie zamiast pieczenia czy gotowania na parze;
  • nieprawidłowe zamrażanie i konserwowanie produktów, powodujące spadek wartości odżywczej produktów;
  • spożywanie soków owocowych, zwłaszcza tych w kartonach, które zawierają szkodliwe dla zdrowia konserwanty;
  • spożywanie używek typu: alkohol, nikotyna, kofeina, słodycze.

Ponadto Evers zalecał, by zdrowa dieta była komponowana zgodnie z porą roku. Latem i jesienią powinno się spożywać jak największą ilość owoców sezonowych, a w pozostałe pory roku korzystać z ich przetworów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.