Dobre wina - jak wybrać najlepsze wino, rodzaje win, mity na temat wina
Dobre wina – w tym określeniu kryje się nie tylko smak, ale także sposób wytwarzania i przechowywania win. Choć nasze gusta są różne, wiadomo, że wino klasyfikuje się względem jakości od lat. Co oznacza “dobre wino” i jaki trunek wybrać w zależności od okazji?
- 1. Co to znaczy, że wino jest dobre?
- 1.1. Siarczany w winie
- 1.2. Czy wino z nakrętką jest gorszej jakości?
- 1.3. Głębokość dna butelki a jakość wina
- 2. Z czego można zrobić wino?
- 3. Czerwone wino
- 3.1. Jak zrobić wino z winogron?
- 4. Białe wino
- 5. Różowe wino
- 6. Wino musujące
- 7. Grzane wino
- 7.1. Jak zrobić grzane wino (grzaniec)?
- 8. Jakie wino na wesele?
1. Co to znaczy, że wino jest dobre?
Dobre wino nie musi być wcale drogie. To trunek, który jest wytworzony z produktów najwyższej jakości, a także takie, które ma intensywny smak. Możemy wybrać wino o różnym stopniu wytrawności tak, aby pasowały do potraw, które jemy albo do ogólnego charakteru wieczoru.
Mitów na temat tego, jakie wino jest dobre, zrodziło się całkiem sporo. Najczęściej powtarzane dotyczą zawartości siarczynów, rodzaju butelek oraz zakrętek.
1.1. Siarczany w winie
Od kilkunastu lat obowiązkiem producentów win jest umieszczenie na etykiecie informacji, że w trunku znajdują się siarczyny. Wzmianka ta pojawia się zarówno na butelkach tanich, jak i luksusowych win. Zawartość siarczynów nie świadczy o niższej jakości wina. Mają one właściwości antyseptyczne i zapobiegają nadmiernemu utlenianiu się trunku.
Uzyskanie wina bez siarczynów jest niezwykle trudne, bo są to związki, które naturalnie powstają na skutek przemiany drożdży na drodze fermentacji.
1.2. Czy wino z nakrętką jest gorszej jakości?
Nie, wino z nakrętką zamiast korka może być doskonałej jakości, tak samo jak to, które jest zamknięte korkiem. Dawniej uważano, że tańsze wina, które są butelkowane poza miejscem produkcji, mają gorszą jakość, ponieważ są rozcieńczane. To mit. Warto wiedzieć, że współczesne nakrętki przepuszczają niewielkie ilości tlenu, dzięki czemu wino może cały czas dojrzewać i poprawiać swój smak.
Nie należy więc wybierać wina tylko na podstawie zakrętki. Drogie butelki także mogą mieć takie zamknięcie i nie tracą na jakości.
1.3. Głębokość dna butelki a jakość wina
Dawniej uważano, że wino w butelce z płaskim dniem jest gorszej jakości niż to w butelce z głębokim, mocno wklęsłym dnem. Dzisiaj już wiadomo, że jest to kolejny mit na temat wina. Płaskie butelki (nazywane punte) wykorzystywane są często, ponieważ zapobiegają zbieraniu się osadu oraz ułatwiają nalewanie wina do kieliszka.
2. Z czego można zrobić wino?
Wino najczęściej robi się z winogron, niemniej jednak popularne jest także wykorzystywanie wiśni lub śliwek. W domowych warunkach wino można zrobić także z kompotów owocowych. Tak naprawdę do produkcji wina można wykorzystać wszystkie owoce, w tym także banany czy jabłka. Będzie ono miało zupełnie inny smak, niemniej jest możliwe do przygotowania.
Popularnym owocem, z którego wychodzi pyszne, aromatyczne wino, są także jeżyny.
3. Czerwone wino
Czerwone wino najczęściej robi się z czerwonych winogron i jest najczęściej wybieranym trunkiem z rodzaju win. Mówi się, że pozytywnie wpływa ono na pracę układu sercowego i chroni przed występowaniem choroby wieńcowej.
Zawiera resweratrol, czyli substancję pochodzącą ze skórek winogronowych. Związek ten działa antyoksydacyjnie i pomaga obniżać poziom złego cholesterolu. Umiarkowane picie czerwonego wina pomaga zapobiegać chorobom serca, udarom mózgu czy miażdżycy, a także
3.1. Jak zrobić wino z winogron?
Do przygotowania wina potrzebna jest specjalna butla, a także spora ilość czerwonych winogron, woda i cukier. Szacuje się, że na 10 kg owoców przypadają ok. 4 litry wody oraz 2 kg cukru (lub mniej, jeśli chcemy stworzyć wino bardziej wytrawne).
Owoce należy zmiażdżyć razem ze skórką. Nie miksować. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnej prasy, ale sprawdzi się także tłuczek do ziemniaków. Tak przygotowaną miazgę przelewamy do specjalnej butli, wlewamy wodę wymieszaną z cukrem oraz zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną. Do rurki należy wlać wodę, aby zamknąć drogę muszkom owocówkom.
Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy an 6-7 tygodni, regularnie kontrolując, jak pracuje nasze wino. Po tym czasie przecedzamy całość i próbujemy, czy wino nie jest za mało słodkie. Następnie według uznania dodajemy cukier, znów wlewamy wino do butelki i zatykamy korkiem z rurką pełną wody.
Wino jest gotowe w momencie, w którym przestaje “pracować”. Wino można zrobić także ze śliwek albo wiśni – procedura jest dokładnie taka sama (owoce należy wcześniej pozbawić pestek).
4. Białe wino
Białe wino nie jest tak popularne, jak czerwone, niemniej również często ląduje w naszych kieliszkach. Wytwarzane jest najczęściej z białych winogron i jest stosunkowo mało kaloryczne (w wytrawnej wersji).
W białym winie znajdują się nie tylko polifenole, ale także szereg witamin i minerałów, w tym:
- witaminy z grupy B
- żelazo
- fosfor
- sód
- wapń
Białe wino jest także świetnym dodatkiem do aromatycznych mięs i sosów. Jako trunek sprawdza się w lekkich potrawach – lubi towarzystwo deserów, owoców oraz białych mięs.
5. Różowe wino
Wino o różowej barwie jest lekkie, orzeźwiające i doskonale sprawdza się do letnich deserów i spotkań towarzyskich. Produkowane jest w większości z czerwonej odmiany winogron. Czasem bywa “skutkiem ubocznym” produkcji win czerwonych, co nie oznacza, że jest gorszej jakości.
Doskonale sprawdza się w towarzystwie lekkich sałatek, deserów oraz zapiekanek warzywnych. Zawiera sporą ilość garbników oraz mikroelementów, które korzystnie wpływają na układ krwionośny.
6. Wino musujące
Wino musujące charakteryzuje się dużym nasyceniem dwutlenku węgla, który nie jest uwalniany w procesie fermentacji, ale zatrzymany wewnątrz butelki. Tak przygotowany trunek świetnie nadaje się na imprezy i jest dodatkiem do słodkich przekąsek i deserów.
Ten rodzaj wina również pozytywnie wpływa na pracę serca i układu krwionośnego, przeciwdziała miażdżycy i chroni przed wysokim poziomem cholesterolu. Dodatkowo poprawia urodę i pomaga wspierać kłopoty z koncentracją – oczywiście, jeśli jest pite w umiarze.
Wino musujące zamknięte jest w pękatej butelce z grubego szkła, które jest odporne na pęknięcia.
7. Grzane wino
Grzane wino, czyli popularny, zimowy grzaniec, to czerwone wino, podgrzane do odpowiedniej temperatury i podawane z plastrami pomarańczy oraz przyprawami korzennymi.
Grzaniec jest trunkiem rozgrzewającym, idealnie sprawdza się podczas zimowych wyjazdów oraz jest świetnym wyborem po dniu spędzonym na stoku narciarskim.
7.1. Jak zrobić grzane wino (grzaniec)?
Aby przygotować grzaniec, należy czerwone wino podgrzać z kilkoma plastrami pomarańczy, goździkami oraz przyprawą do grzanego wina, w której znajdują się korzenne przyprawy, takie jak kardamon i cynamon oraz cukier.
Wina nie należy doprowadzić do wrzenia, a lekko podgrzać i przelać do kubka lub kufla.
8. Jakie wino na wesele?
Mnóstwo par, podczas przygotowywania imprezy weselnej zastanawia się, jakie wina postawić gościom na stołach. Tak naprawdę zależy to od preferencji Państwa Młodych, niemniej jednak najczęściej stawia się do wyboru wina półsłodkie i półwytrawne w wersji białej i czerwonej. Dzięki temu goście sami wybierają, co chcą pić podczas tego wieczoru.
Oprócz wina na weselnym stole można postawić także inne alkohole. Zależy to od tego, jakie preferencje mają Młodzi oraz goście i czego spodziewają się od samej imprezy.