Dusi infekcję w zarodku. Pomoże pozbyć się uciążliwego objawu
Dopada cię infekcja? Ból, pieczenie lub drapanie w gardle? Tego typu objawy bywają irytujące. Nic dziwnego, że poszukujemy skutecznych i szybkich sposobów, aby odzyskać komfort i poczuć się lepiej. Możemy udać się do apteki lub zadziałać domowymi sposobami. Istnieje kilka prostych i skutecznych rozwiązań na ból gardła. Potrzebne składniki na pewno znajdziemy w kuchni.
1. Herbata z sokiem malinowym
Ból gardła, drapanie, kłucie, czy pieczenie, to, jak wspomnieliśmy, objawy infekcji. W takim przypadku ważne jest, aby regularnie nawilżać gardło i dbać o nawodnienie całego organizmu. Tutaj sprawdzą się zatem herbatki – zielona, owocowa, czy ziołowa, najlepiej z dodatkiem miodu lub soku malinowego.
Maliny to prawdziwe super food, który dusi infekcję w zarodku. Oprócz działania przeciwzapalnego, przeciwwirusowego i przeciwbakteryjnego, pomagają łagodzić kaszel i przyspieszają rekonwalescencję.
Zaopatrując się w gotowy sok z malin, pamiętajmy, aby sięgać po produkt zawierający 100 proc. owoców, bez dodatku cukru. Ważne również, aby sok znajdował się w ciemnej butelce, co zabezpiecza przed utratą cennych wartości odżywczych i przeciwutleniających.
2. Sól, czyli działamy przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie
Bolące gardło zazwyczaj objawia się dodatkowo zaczerwienieniem, trudnościami w przełykaniu, czy suchością w jamie ustnej. Wszystko to sygnalizuje nam, że pojawiła się infekcja. Niezależnie od tego, czy będzie ona miała podłoże wirusowe, czy bakteryjne, warto zadziałać jak najszybciej, wykorzystując do tego sól.
Sól działa zarówno przeciwwirusowo, jak i przeciwbakteryjnie. Dlatego też, gdy poczujemy ból w gardle, sięgnijmy po płukankę, którą przygotujemy z soli rozpuszczonej w wodzie.
Dla przygotowania takiej "mikstury” potrzebujemy jedynie 1/2 łyżeczki soli i szklanki ciepłej lub letniej wody. Gardło płuczemy dwa razy dziennie, pamiętając przy tym, aby nie połykać solnego roztworu. Płukanka nie zadziała natychmiast przeciwbólowo, jednak z pewnością pomoże nam okiełznać infekcję gardła.
3. Zioła na pomoc gardłu
Zioła stanowią rozwiązanie znane od wieków, jako skuteczny sprzymierzeniec w leczeniu bólu gardła. Z wybranych ziół przygotujemy napary, którymi zaleca się płukać gardło, aż do ustąpienia objawów. Poszczególne rośliny działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i osłaniająco. Po jakie zioła sięgać na ból gardła?
3.1. Szałwia
Szałwia to roślina chyba najbardziej znana z dobroczynnego działania na gardło. Zawarte w niej związki fenolowe, kwas rozmarynowy i karnozowy nadają jej właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Płukanie gardła naparem z szałwii przyniesie ulgę w bólu, zadziała osłaniająco i odbudowująco na podrażnione tkanki.
Płukankę przygotujemy zalewając łyżkę suszonych liści połową szklanki wrzątku. Gardło płuczemy po przestygnięciu naparu, 3-4 razy dziennie.
3.2. Rumianek
Wszyscy znamy dobroczynne działanie rumianku na układ pokarmowy. Okazuje się jednak, że to roślina równie skuteczna w leczeniu bólu gardła. Rumianek działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Zawarte w nim garbniki, olejki eteryczne, flawonoidy i związki śluzowe działają dodatkowo, jako "osłonka" na podrażnione tkanki.
3.3. Kozieradka
Kozieradka fantastycznie sprawdza się, jako wyrazista przyprawa do różnego typu dań, czy aromatyzowania białych serów. Z jej właściwości warto skorzystać też, gdy pojawi się ból gardła. Te to przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne.
W przypadku kozieradki możemy sięgać zarówno po napary (herbatki), jak i przygotowywany z nasion olej.
3.4. Mięta pieprzowa
Kolejnym ziołem o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych, a dodatkowo również przeciwkaszlowych jest popularna mięta.
Inne zioła polecane na ból gardła to rzepik pospolity, który zadziała dodatkowo regeneracyjnie na błonę śluzową gardła, oraz kora dębu o działaniu ściągającym. Z wymienionych roślin przygotowujemy napary do płukania gardła.
4. Imbir i goździki
Domowym lekiem na ból gardła będą także imbir oraz goździki.
Imbir zawiera shoagole – substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i antyoksydacyjnym. Wystarczy zaopatrzyć się w świeży korzeń, obrać go i drobno posiekać, a następnie dodać do ulubionej herbaty, czy soku (1-2 łyżeczki imbiru na szklankę napoju). Innym rozwiązaniem jest powolne żucie plastra świeżego imbiru. W takim przypadku uzyskamy niemal natychmiastowy efekt przeciwbólowy.
Goździki to źródło fenoli i kwasu galusowego. Ta "świąteczna" przyprawa wykazuje dzięki temu właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Sięgajmy po goździki, gdy drapie nas w gardle lub gdy odczuwamy ból. Po prostu żujmy kilka sztuk z odrobiną soli lub miodu.
5. Miód
Miód wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. To również sprawdzony, naturalny środek na kaszel i różnego typu infekcje dróg oddechowych. Istotne jednak będzie tutaj, aby wybierać miód naturalny i nie poddawać go obróbce termicznej. Dodając miód do herbaty, pamiętajmy, że straci on swoje właściwości, jeśli napój będzie gorący.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: prostazdrowadieta.pl