Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś

Głodówka lecznicza - cel, zasady, wady i zalety

Avatar placeholder
12.04.2021 09:36
Głodówka lecznicza - cel, zasady, wady i zalety
Głodówka lecznicza - cel, zasady, wady i zalety

Głodówka to potocznie niespożywanie pokarmu, wywołane np. jego brakiem. Głodówka lecznicza to także rodzaj diety, podczas której nasz układ pokarmowy nie trawi pokarmu, natomiast jego działanie skupia się głównie na usuwaniu niepotrzebnych resztek pożywienia z naszego organizmu. Po takim oczyszczeniu układ funkcjonuje sprawniej, przez co poprawia się nasze samopoczucie i samoocena – zwłaszcza u kobiet. Głodówka lecznicza nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, osób z niedowagą lub cukrzycą. Nie należy jej stosować także u dzieci.

spis treści

1. Cel głodówki leczniczej

Głównym celem głodówki leczniczej nie jest zrzucenie zbędnych kilogramów - rezygnacja z pokarmu nie pomaga bowiem w pozbyciu się nadwagi, ale w oczyszczeniu oraz detoksykacji organizmu. Innymi słowy, robimy w naszym organizmie generalne porządki, mające nam pomóc w usprawnieniu jego funkcjonowania. Wyeliminowanie jedzenia z organizmu daje czas krwi i limfie na detoksykację organizmu. Toksyny są także usunięte z okrężnicy, nerek, pęcherza, zatok i skóry, czyli wszystkich organów poddawanych negatywnemu wpływowi standardowej diety zawierającej cukier, gluten, nabiał, alkohol, kofeinę, przetworzone produkty i białko zwierzęce.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Głodówka lecznicza jednodniowa

Nawet głodówka lecznicza trwająca tylko jeden dzień może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm, a w szczególności układ trawienny. Jest to głodówka lecznicza oczyszczająca, usuwająca z organizmu wszelkie szkodliwe substancje, w tym toksyny. Głodówka lecznicza jednodniowa daje wytchnienie układowi trawiennemu od niekończącego się obowiązku trawienia pokarmów. Dzięki temu organizm ma możliwość skupienia się na leczeniu innych organów. Dochodzi również do intensywnego oczyszczenia jelit.

3. Zasady głodówki

Podczas głodówki lezniczej nie wolno jeść, należy natomiast pić bardzo duże ilości płynów. Zalecana ilość to 2 litry dziennie. Kolejną ważną rzeczą jest czas trwania diety, nieprzekraczający 3 dni. Działanie głodówki leczniczej jest proste. Organizm bez pokarmów zaczyna odżywiać się wewnątrzustrojowo, co wpływa na to, że spala wszystko, co niepotrzebne. Wbrew temu, co często się mówi, to nie sama dieta wywołuje niemiłe objawy typu bóle głowy, mdłości, które są spowodowane niedoborem glukozy we krwi oraz mniejszą aktywnością układu nerwowego. Pocieszające jest jednak to, że każda następna głodówka lecznicza przebiega łagodniej.

Aby zabieg ten był skuteczny, należy się odpowiednio przygotować, np. poprzez picie naparów z ziół i odstawienie słodyczy oraz alkoholu. Po upływie całej głodówki leczniczej należy powoli wprowadzać pokarmy, które spożywaliśmy przed dietą. Jest to bardzo istotne działanie. Nasz organizm mógłby doznać ,,szoku’’, jeśli wprowadzilibyśmy wszystko naraz. W konsekwencji mogłyby pojawić się bóle brzucha i głowy oraz nudności. Aby dieta była skuteczna, zaleca się stosowanie głodówek częstszych, ale jednodniowych. Ma to na celu przygotowanie nas oraz naszego organizmu do prawidłowej diety.

Podczas głodówki leczniczej niezwykle ważnym jest nawadnianie organizmu. Woda jest niezbędnym składnikiem ludzkiej diety. Stanowi ona 60% wagi ciała i spełnia ważne funkcje w organizmie człowieka. Woda pomaga wypłukiwać toksyny oraz transportować składniki pokarmowe do komórek. Tylko odpowiednio nawodniony organizm może prawidłowo funkcjonować. Warto również pamiętać, że dzięki wymywaniu nieczystości ze skóry woda skutecznie oczyszcza cerę. Nawodnione komórki skóry zapobiegają zmarszczkom.

4. Wady i zalety głodówki leczniczej

Do zalet głodówki leczniczej z pewnością możemy zaliczyć usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z naszego organizmu. Oczyszczanie jelit ze zbędnych resztek pokarmów jest bez wątpienia olbrzymią zaletą, a regularne stosowanie głodówek leczniczych chroni nas przed chorobami serca. Niestety są też i wady.

Podstawową wadą jest fakt, że głodówka lecznicza osłabia cały nasz organizm, zmniejszając naszą odporność, przez co stajemy się bardziej podatni na choroby i infekcje. Warto dodać, iż podczas tej diety tracimy nie tylko tłuszcz, ale i mięśnie. Kolejnym minusem jest to, że nie wszyscy mogą ją stosować. Powoduje ona zawroty głowy oraz bóle, a ponadto narusza równowagę elektrolitową organizmu, ponieważ mamy niedobór witamin i mikroelementów. Głodówka lecznicza oczyszczająca nie jest wskazana jako sposób odchudzania, gdyż niespożywanie pokarmu powoduje obniżenie tempa metabolizmu zachodzącego w komórkach. Kiedy stosujemy taką dietę częściej niż raz w miesiącu, przemiana materii spada, powodując tycie, kiedy zaczynamy spożywać normalne pokarmy. Jeśli spożywasz odpowiednio zbilansowane pokarmy o małych objętościach 4-5 razy dziennie, nie trzeba stosować głodówek oczyszczających, gdyż organizm na bieżąco oczyszcza się z toksyn oraz następuje regularne usuwanie resztek pokarmowych z jelit.

Nie każdy jest w stanie zdobyć się na głodówkę leczniczą, szczególnie trwającą dłużej niż jeden dzień. Dla większości zbyt wielkim wymaganiem jest całkowita rezygnacja z pożywienia. W rzeczywistości jeden dzień bez jedzenia w tygodniu może czynić cuda z naszym organizmem – pomóc w utracie wagi, oczyścić organizm oraz poprawić nasze samopoczucie. Jedyne o czym należy zawsze pamiętać to systematyczne nawadnianie organizmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze