Gruszki są zdrowe, ale nie wszyscy powinni je jeść. Komu mogą zaszkodzić?
Sezon na gruszki właśnie się rozpoczyna. Choć są to owoce bogate w błonnik, witaminy czy kwas foliowy nie mogą być spożywane przez każdego. Kto nie powinien spożywać gruszek w nadmiarze?
1. Prozdrowotne właściwości gruszek
Gruszki są źródłem błonnika, minerałów oraz wielu witamin m.in. A, C, E oraz witamin z grupy B. Są także bogate w żelazo, potas, jod, bor, magnez, fosfor czy wapno. Gruszki są także źródłem kwasu foliowego, więc powinny znaleźć się w diecie kobiet ciężarnych.
Dzięki wysokiej zawartości potasu gruszki wspierają walkę z wysokim ciśnieniem tętniczym i wspomagają pracę serca, a także chronią przed udarem. Zawarte w nich witaminy A, C i E mogą zaś zredukować ryzyko zachorowania na nowotwory. Gruszki mogą również wspomagać leczenie niektórych schorzeń tarczycy, zapobiegać zaparciom czy biegunkom.
Błonnik pokarmowy zawarty w gruszkach wspomaga pracę układu pokarmowego - nie tylko usprawnia metabolizm, lecz także usuwa z organizmu szkodliwe toksyny. Są jednak osoby, które nie powinny spożywać gruszek w nadmiarze.
2. Kto nie powinien jeść gruszek?
Gruszki zawierają cukry proste w tym fruktozę. Nadmierne spożywanie gruszek nie jest więc wskazane dla diabetyków. Niski indeks glikemiczny, którym charakteryzują się gruszki, może doprowadzić do nagłych wahań poziomu glukozy we krwi.
Ponadto są to owoce, które mogą uczulać. Bardzo ostrożnie należy je podawać niemowlętom oraz małym dzieciom. Po gruszki nie powinny też sięgać osoby zmagające się z zapaleniem jelit i innymi schorzeniami układu pokarmowego, które wymagają stosowania diety niskobłonnikowej.
Osoby, które mają chory woreczek żółciowy, także powinny zrezygnować ze spożywania gruszek. Owoce mogą nasilać nieprzyjemne dolegliwości i nadmiernie obciążać układ pokarmowy, powodując m.in. wzdęcia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl